Startbatteri Yuasa 9000 AGM (Start-stopp) 95Ah 850A
4 015 kr
3 413 krSpara 15 %Kampanj
30 dagars prisgaranti

9000 AGM (Start-stopp) 95Ah 850A
3 413 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Yuasa 9000-serie med AGM-teknik består av batterier med kalcium/kalcium-teknik och är nästa steg i utvecklingen av startbatterier. De har utvecklats för lyxbilar och fordon med den senaste bränslebesparingstekniken "Start-stopp-system". Den absorberande glasfibermattan innebär att Yuasa AGM-batterier ger fyra gånger mer cyklisk hållbarhet än konventionella startbatterier. Den största nyttan för användaren är den ökade livslängden som gör det möjligt med upp till 360 000 motorstarter, tillräckligt för bilens livslängd. Polställning: -+
Varumärke
YuasaBeskrivning
Yuasa 9000-serie med AGM-teknik består av batterier med kalcium/kalcium-teknik och är nästa steg i utvecklingen av startbatterier. De har utvecklats för lyxbilar och fordon med den senaste bränslebesparingstekniken "Start-stopp-system". Den absorberande glasfibermattan innebär att Yuasa AGM-batterier ger fyra gånger mer cyklisk hållbarhet än konventionella startbatterier. Den största nyttan för användaren är den ökade livslängden som gör det möjligt med upp till 360 000 motorstarter, tillräckligt för bilens livslängd. Polställning: -+
Egenskaper
| Varumärke | Yuasa |
| Art.Nr. | YBX9019 |
| Utförande | Starteffekt: 850A (CCA) |
| Typ | AGM |
| Bredd | 353 mm |
| Höjd | 190 mm |
| Djup | 175 mm |
| Spänning | 12 V |
| Vikt | 27 kg |
| Batterikapacitet | 95 Ah |
