
Batteri VictronBlykol106 Ah
4 127 kr4 515 kr
Sänkt pris!
Spara 388 kr
30 dagars prisgaranti
Batterikapacitet

Blykol
106 Ah4 127 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Lead Carbon-batterier från Victron Energy är en modern typ av underhållsfria batterier som minskar risken för blysulfatering på negativa plattor jämfört med konventionella blybatterier. Detta beror på användningen av en kolkompositförening som täcker den negativa delen av blyplattorna i batteriet.
Varumärke
Beskrivning
Lead Carbon-batterier från Victron Energy är en modern typ av underhållsfria batterier som minskar risken för blysulfatering på negativa plattor jämfört med konventionella blybatterier. Detta beror på användningen av en kolkompositförening som täcker den negativa delen av blyplattorna i batteriet.
Bly-kolbatterier representerar en modern och underhållsfri batterityp med mindre risk för blysulfatering på negativa plattor jämfört med konventionella blybatterier. Detta möjliggörs genom användningen av en kolkompositförening som täcker den negativa delen av blyplattorna i batteriet. Dessutom laddas bly-kolbatterier vanligtvis med något lägre spänning än traditionella blybatterier, vilket liknar laddningsprocessen för GEL-batterier. Victron Lead Carbon-batterier finns tillgängliga i storlekarna 106 och 160Ah (C20) och kan hantera upp till cirka 500 cykler vid fullständig urladdning, 1000 cykler vid 60% urladdning och 1400 cykler vid 40% urladdning.
Egenskaper
| Varumärke | Victron |
|---|---|
| Art.Nr. | 103417 |
| Färg | Grå |
| Typ | Batteri |
| Batterikapacitet | 106 Ah |
| Djup | 17,2 cm |
| Höjd | 22,5 cm |
| Vikt | 35,5 kg |
| Bredd | 41 cm |
| Spänning | 12 V |
| EAN-nr | 8719076045465 |