Elverk Sinemaster KDE7500SS 230V Diesel
30 dagars prisgaranti
Förväntas åter i lager 2026-08-11
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Sinemaster KDE7500SS producerar ljusström vid strömavbrott och där el är svagt tillgänglig.
Varumärke
Sinemaster
Beskrivning
Den 1-cylindriga dieselmotorn producerar elektricitet med en hastighet av 3600 varv per minut och producerar en maximal effekt på cirka 7 kW. Enheten har 3 utgångar: en ljusströmutgång (230 V), en husvagnsljusströmutgång (230 V) och en 12 V (8,3 A) utgång. Utrustad med ATS-kontakt. Generatorn på 170 kg kan enkelt flyttas tack vare hjulen.
Utrustning:
  • - Tyst modell
  • Batteridriven elstart för enkel start
  • - Voltmeter
  • - Oljevarningslampa
  • - Bränslemätare
  • - Utrustad med en AVR-kontroller
  • - Utrustad med ATS-kontakt
Teknisk information
  • - Bränsle: Diesel
  • - Bränsleförbrukning: 2,3 l/h vid 100 % belastning
  • - Drifttid: 7 timmar vid 100 % belastning
  • - Fasräkning: 1-fas
  • - Beräknad maxeffekt: 7 kW
  • - Beräknad kontinuerlig effekt: 6,5 kW
  • - Motortyp: 192FD 498cc
  • - Bränsletank: ca 16 l
  • - AVR-kontroller: THD ≤ 20 %
  • - 1 x 230V (32A) husvagnsuttag
  • - 1 x 230V (16A) ljusströmutgång
  • - 1 x 12V (8,3A) utgång
  • - Elstart (20 Ah batteri)
  • - Centraliserad lyftpunkt: Nej, lyft från handtagen
  • - ATS-kapacitet: Ja
  • - Oljevolym: 1,65 l
  • - Rekommenderad olja: 10W-30
  • - Ljudnivå: 71 dB(A) (7 m)
  • - Torrvikt: 170 kg
  • - Mått: 945 x 550 x 750 mm
  • - Garanti: 12 månader
Tillbehör: Sinemaster ATS ljusstartenhet
Dokument
Egenskaper
VarumärkeSinemaster
Art.Nr.103148704
FärgGul
Spänning230 V
Cylindervolym498 cc
ElstartJa
Höjd950 mm
Längd550 mm
Effekt/prestanda7000 W
DriftkällaDiesel
Ljudnivå71 dBa
Tankvolym16 l
ProdukttypElverk
Vikt170 kg
Bredd750 mm