Kyl/Frysunderlägg Tollco Aquateam+Bredd: 595 mm
212 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Utförande:
Bredd: 595 mm

Aquateam+
Bredd: 595 mm
212 kr
Förväntas åter i lager 2026-06-09
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr

Ett läckageskydd som passar för kyl + frys i standardstorlek. Säkerhetsbrickan placeras under kyl och frys för att golvet under vitvarorna ska skyddas från kondens och läckage. Mindre mängder kondensvatten samlas upp och avdunstar på brickan. Vid eventuellt större läckage leds vattnet fram och kommer ut framför vitvarorna. På så sätt ser du tydligt att ett läckage har uppstått. En specialtejp ser till att underlägget ligger tätt fast mot golvet. Skivan är gjord i slagtålig PP-Plast. Produkten är testad och godkänd enligt typgodkännande 0505/01.
Varumärke
TollcoBeskrivning
Ett läckageskydd som passar för kyl + frys i standardstorlek. Säkerhetsbrickan placeras under kyl och frys för att golvet under vitvarorna ska skyddas från kondens och läckage. Mindre mängder kondensvatten samlas upp och avdunstar på brickan. Vid eventuellt större läckage leds vattnet fram och kommer ut framför vitvarorna. På så sätt ser du tydligt att ett läckage har uppstått. En specialtejp ser till att underlägget ligger tätt fast mot golvet. Skivan är gjord i slagtålig PP-Plast. Produkten är testad och godkänd enligt typgodkännande 0505/01.
Branschregler Säker Vatteninstallation
Enligt svenska branschregler Säker Vatteninstallation ska diskmaskiner som installeras i utrymmen utan vattentätt golv förses med uppsamlande tråg och aktivt läckageskydd, t.ex. vattenlarm. Kraven gäller vid fackmässig installation. Avsteg från branschregler kan innebära ökad risk vid en eventuell vattenskada och kan påverka försäkringsersättningen. Tillbehör köps separat.
Egenskaper
| Varumärke | Tollco |
| Art.Nr. | 370595 |
| Färg | Transparent |
| Typ | Kyl/Frysunderlägg |
| Utförande | Bredd: 595 mm |
| Bredd | 595 mm |
| Djup | 600 mm |
| Material | Polypropylen |
| Antal | 1 st/frp |
| EAN-nr | 7392832001199 |
