Köksfläkt Siemens iQ500 LR97CAQ50
16 521 kr
15 990 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti

iQ500 LR97CAQ50
15 990 kr
Förväntas åter i lager 2026-06-02
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Köksfläkt Siemens iQ500 LR97CAQ50 är en effektiv köksfläkt för montering i tak, t.ex. över köksö. Den har en tystgående motor med en prestanda på 798 m3/h som säkerställer effektiv avlägsning av lukt och ånga i köket.
Varumärke
SiemensBeskrivning
Köksfläkt Siemens iQ500 LR97CAQ50 är en effektiv köksfläkt för montering i tak, t.ex. över köksö. Den har en tystgående motor med en prestanda på 798 m3/h som säkerställer effektiv avlägsning av lukt och ånga i köket.
Denna fläkt har Home Connect-anslutning (med wifi) som gör att du kan styra fläkten genom en app på telefonen eller surfplattan eller med röstkontroll alternativt från hällen (gäller hällar som har denna funktion). Den har LED-belysning som ger optimal belysning under matlagningen.
Övrigt
- 3 lägen + 2 intensiv
- Intensivläge med automatisk återgång
- Eftergångsautomatik, 10 minuter
- Styrning via fjärrkontroll
- 4 st dimbara 3W LED-lampor
- Dimmer
- softLight ger behagligt sken - belysningen tänds och släcks gradvis
- rimVentilation, optimerat fettfilter ger effektivare kantsug
- Metallfettfilter, kan maskindiskas
- Indikator för rengöring/byte av fett- och kolfilter
- Intervallfunktion tillgänglig via Home Connect app
- Silence-funktion tillgänglig via Home Connect app
- Effektiv och tyst iQdrive motor
- För frihängande montering över köksö
- För frånluft eller kolfilterdrift
- Kolfiltersats ingår ej
- Vändbar, luftutflöde på alla 4 sidor kan väljas
Övrigt
- 3 lägen + 2 intensiv
- Intensivläge med automatisk återgång
- Eftergångsautomatik, 10 minuter
- Styrning via fjärrkontroll
- 4 st dimbara 3W LED-lampor
- Dimmer
- softLight ger behagligt sken - belysningen tänds och släcks gradvis
- rimVentilation, optimerat fettfilter ger effektivare kantsug
- Metallfettfilter, kan maskindiskas
- Indikator för rengöring/byte av fett- och kolfilter
- Intervallfunktion tillgänglig via Home Connect app
- Silence-funktion tillgänglig via Home Connect app
- Effektiv och tyst iQdrive motor
- För frihängande montering över köksö
- För frånluft eller kolfilterdrift
- Kolfiltersats ingår ej
- Vändbar, luftutflöde på alla 4 sidor kan väljas
Dokument
Recensioner
Andreas LVerifierad köpare
för 6 år sedanÄr super nöjd med produkten. Dels utför den de funktioner jag förväntar mig i form av sugförmåga och hålla köket fritt från matos. Men utöver det så är ljuset i den så bra att den fungerar även klockrent som kökslampa! Kunde inte förväntat mig mer av produkten.
+ Lätthanterad
+ Bra kapacitet
+ Extremt bra ljus och dimmerfunktion
- Får inte till parkopplingen med min spishäll.
Egenskaper
| Varumärke | Siemens |
| Art.Nr. | 43055 |
| Färg | Rostfritt Stål |
| Bredd | 900 mm |
| Djup | 500 mm |
| Kapacitet | 798 m³/h |
| Manöverpanel | Elektronisk |
| Spänning | 230 V |
| Djup Nischmått | 487 mm |
| Utförande | Integrerad |
| Energieffektivitet | A |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | E |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | A |
| Höjd | 300 mm |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Belysning | LED |
| Tillverkarens Art.Nr. | LR97CAQ50 |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 56 dB-A |
| Energiförbrukning | 34 kWh/år |
| Serie | iQ500 |
| Produkttyp | Standard Frånluft/Kolfilterfläkt |
| Bredd Nischmått | 888 mm |
| Display | Ja |
| Decibelnivå | 56 dBa |
| Bullernivå | 56 dBa |
| Antal Hastigheter | 3 |
| EAN-nr | 4242003834015 |







