Köksfläkt Tovenco Exit Underbyggnad
fr.9 075 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Exit Underbyggnad
9 075 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 2-4 veckor.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Köksfläkt Tovenco Exit är en effektiv och praktisk spisfläkt för skåpmontering i rostfritt utförande, dimbar LED och stickade metallfilter. Fläkten finns i två olika storlekar med inbyggd fläkt, TIS och för kolfilter TFS. Produkten kan även fås för extern fläkt, TES.
Varumärke
TovencoBeskrivning
Köksfläkt Tovenco Exit är en effektiv och praktisk spisfläkt för skåpmontering i rostfritt utförande, dimbar LED och stickade metallfilter. Fläkten finns i två olika storlekar med inbyggd fläkt, TIS och för kolfilter TFS. Produkten kan även fås för extern fläkt, TES.
Teknisk data:
- Elanslutning: 230V skyddsjordad, 1,2m kabel med jordad stickpropp
- Energiklass: A++
- Fläktmotor (TIS): EBM Papst EC fläkt
- Effekt: 119W
- Luftmängd: Högsta Normalläge 550 m3/h Intensivläge 765 m3/h 3 hastigheter +Intensivläge (230,440,550 samt 765 m3/h) Återgår från intensivläge till normalläge efter 10 minuter
- Ljudeffekt: Min/Max 33/65 dB(A) Högsta normalläge 59dB(A)
- Norm: EN61591, EN 60704-3,60704-2-13
- Belysning: Dimmerstyrd LED 1,6W 4 st tänds och släcks gradvis
- Dekorationsljus extern utgång (Ej TDS): PÅ/AV ej dimmerfunktion max belastning 250W (230V)
- Färgtemperatur: 3000° K (Kelvin)
- Lux: 554 Lux
- Bakgrundsbelysning på touchpanel: Vit
- Reläutgång TDS: Slutande kontakt
- Fettfilter: 10 mm stickade metallfilter (kan maskindiskas)
- Eftergångstimer: 15 min
- Periodisk Ventilation: Startar 10 min per timme (kan programmeras se bruksanvisning)
- Filterindikator: Indikerar rengöring/ byte av filter
- Kanalanslutning TIS, TES: Ø 150 mm
- Backspjäll, Kallrasskydd: Ingår som standard
- Energieffektivitetsindex (EEI): 0,363
- Årlig energiförbrukning (AEC): 29 kWh/år
- Tidökningsfaktor (f): 0,6
- Fettfiltreringsklass: B
- Fettfiltreringseffektivitet (%): 0,86
- Belysningseffaktivitetsklass: A
- Flödesdynamisk klass: A
- Elanslutning: 230V skyddsjordad, 1,2m kabel med jordad stickpropp
- Energiklass: A++
- Fläktmotor (TIS): EBM Papst EC fläkt
- Effekt: 119W
- Luftmängd: Högsta Normalläge 550 m3/h Intensivläge 765 m3/h 3 hastigheter +Intensivläge (230,440,550 samt 765 m3/h) Återgår från intensivläge till normalläge efter 10 minuter
- Ljudeffekt: Min/Max 33/65 dB(A) Högsta normalläge 59dB(A)
- Norm: EN61591, EN 60704-3,60704-2-13
- Belysning: Dimmerstyrd LED 1,6W 4 st tänds och släcks gradvis
- Dekorationsljus extern utgång (Ej TDS): PÅ/AV ej dimmerfunktion max belastning 250W (230V)
- Färgtemperatur: 3000° K (Kelvin)
- Lux: 554 Lux
- Bakgrundsbelysning på touchpanel: Vit
- Reläutgång TDS: Slutande kontakt
- Fettfilter: 10 mm stickade metallfilter (kan maskindiskas)
- Eftergångstimer: 15 min
- Periodisk Ventilation: Startar 10 min per timme (kan programmeras se bruksanvisning)
- Filterindikator: Indikerar rengöring/ byte av filter
- Kanalanslutning TIS, TES: Ø 150 mm
- Backspjäll, Kallrasskydd: Ingår som standard
- Energieffektivitetsindex (EEI): 0,363
- Årlig energiförbrukning (AEC): 29 kWh/år
- Tidökningsfaktor (f): 0,6
- Fettfiltreringsklass: B
- Fettfiltreringseffektivitet (%): 0,86
- Belysningseffaktivitetsklass: A
- Flödesdynamisk klass: A
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Tovenco |
| Färg | Rostfri |
| Mått | 535x280x344, 535x280x505, 735x280x344, 735x280x505 mm |
| Bredd | 505, 535, 735 mm |
| Djup | 280 mm |
| Kapacitet | 550 m³/h |
| Energieffektivitet | A++ |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | B |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | B |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Belysning | 1,6 W LED |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 59 dB-A |
| Ljudnivå Normalt bruk Min | 33 dB-A |
| Energiförbrukning | 29 kWh/år |
| Serie | Exit |
| Produkttyp | Standard Frånluft/Kolfilterfläkt |
| Decibelnivå | 59 dBa |
| Antal Hastigheter | 4 |
| Höjd | 344, 505 mm |
| Modell | TES-AC, TES-EC, TIS |
