Kolfilterfläkt Franke 1292B Spirit VitBredd: 598 mm
Rek. pris 4 513 kr
3 462 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Bredd:
598 mm

1292B Spirit Vit
Bredd: 598 mm
3 462 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Kolfilterfläkt Franke 1292B Spirit Vit är en köksfläkt för skåpmontering som har en inbyggd motor och ett tvättbart kolfilter som renar luften från fett och lukt innan luften kommer tillbaka in i köket.
Varumärke
FrankeBeskrivning
Kolfilterfläkt Franke 1292B Spirit Vit är en köksfläkt för skåpmontering som har en inbyggd motor och ett tvättbart kolfilter som renar luften från fett och lukt innan luften kommer tillbaka in i köket.
Futurum Spirit har den senaste generationens EC-motor, Easy clean, aluminiumfilter och LED-belysning. Det nya skjutspjället ger en ökad driftsäkerhet med låg bygghöjd (60 mm). Styrning av motor och spjäll sker på elektronisk väg. Min. montagehöjd är 440 mm för elspis och 650 mm för gasspis.
Den är utrustad med filtervakt som kan aktiveras vid behov och har 3 hastighetslägen plus intensiv- och efterventilationsläge.
Övrigt
- Luftmängd (DIN IEC 61591) Int.: 288 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) min.: 149 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) max.: 240 m3/h
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) Int.: 66 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) max.: 61 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) min.: 38 dB(A)
Den är utrustad med filtervakt som kan aktiveras vid behov och har 3 hastighetslägen plus intensiv- och efterventilationsläge.
Övrigt
- Luftmängd (DIN IEC 61591) Int.: 288 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) min.: 149 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) max.: 240 m3/h
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) Int.: 66 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) max.: 61 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) min.: 38 dB(A)
Dokument
Recensioner
Susanne FVerifierad köpare
för 5 månader sedanDen var lätt att sätta fast och fungerar bra.
Stilianos DVerifierad köpare
för 1 år sedanNår inte fram till främre kokplattan
+ Fin
Conny GVerifierad köpare
för 2 år sedanPassar köket perfekt
HansVerifierad köpare
för 2 år sedanKolfläkt med rätt bredd. Lämplig för skruvmontage underifrån för existerande skåp. Mycket bra snabb leverans. Pris bra bland vettiga alternativ. Fungerar bra men framöver ska filter rengöras och eventuellt bytas ut om ett år. Information om filtret kan göras bättre! Vad har kolfiltret för beteckning och dimension för inköp? Instruktion Kolfiltfläkt 1292B-10 "Installation " sida 32 figur 4 är tydligen ett filter som visar något obegripligt förfarande med ytterkanten
+ Fungerar bra nu och framöver mha rengörning
- Det står endast att kol ventilen skall rengöras!
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Art.Nr. | 300.0616.686 |
| Färg | Vit |
| Bredd | 598 mm |
| Djup | 490 mm |
| Utförande | Skåpmonterad |
| Energieffektivitet | B |
| Belysning | 1x6,5 W |
| Modell | Lägenhet |
| Serie | Spirit |
| Typ | Kolfilterfläkt |
| Kapacitet | 288 m3/h |
| Spänning | 230 V |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | B |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | B |
| Höjd | 60 mm |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Bullernivå | 61 dB(A) |
| Ljudnivå | 61 dBa |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 61 dB-A |
| Ljudnivå Normalt bruk Min | 38 dB-A |
| Energiförbrukning | 19 kWh/år |
| EAN-nr | 7612985843591 |

