Köksfläkt Smeg Colonial KS59 VäggmonteradCreme
12 995 kr
10 202 krSpara 21 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Färg:
Creme

Colonial KS59 Väggmonterad
Creme
10 202 kr
Förväntas åter i lager 2026-05-29
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Köksfläkt Smeg Colonial KS59 Väggmonterad är en snygg och praktisk väggmonterad köksfläkt till ditt hem. Fläkten tillhör den populära serien Colonial.
Varumärke
SmegBeskrivning
Köksfläkt Smeg Colonial KS59 Väggmonterad är en snygg och praktisk väggmonterad köksfläkt till ditt hem. Fläkten tillhör den populära serien Colonial.
Fläktfilter
Modellen har filter som hjälper till att fånga upp fett från ångan som stiger när du lagar mat.
Intensivfunktion
Intensivfunktionen är mycket praktisk för matlagning som ger upphov till stora mängder os och är din sista skyddslinje mot att brandlarmet ska börja tjuta i onödan inför middagsbjudningen. Vidare kan intensivfunktionen, eller boost-funktionen som den också kallas, vara effektiv för att undvika spridning av oönskade, intensiva dofter.
Funktioner
- Typ av fläkt: Väggmonterad
- Bredd på fläkt: 60 cm
- Filtrering: Utdrivning
Estetisk linje
- Estetik: Colonial
- Design: Skorsten
- Material: Formpressat
- Material på detaljer: Antik mässing
- Typ av stål: Borstad
Kommandon
- Kontroller: Vred
- Vred: Colonial
- Antal vred: 2
- Färg på kontroller: Mässing
Program/funktioner
- Antal hastigheter: 3
- Intensiv hastighet: Ja
Teknisk specifikation
- Maximal kapacitet i fritt läge (P0): 820 m³/h
- Motoreffekt: 275 W
- Antal filter: 2
- Fettfilter: Rostfritt stål
- Antal ljuskällor: 2
- Typ av lampa: LED
- Effekt lampa: 1 W
- Ljustemperatur (°K): 3000 °K
- Minsta avstånd till gashäll: 750 mm
- Luftutlopp: 150 mm
- Minsta avstånd till elektrisk häll: 650 mm
- Backventil: Ja
Kapacitet/energiettiket
- Flödesdynamisk effektivitetsklass (FDEC): A
- Fettfiltreringseffektivitetsklass (GFEC): D
- Ljuseffektivitetsklass (LEC): A
- Årlig effektförbrukning (AEChood): 58 kWh/a
- Flödesdynamisk effektivitet (FDE): 29,9
- Fettfiltreringseffektivitet (GFE): 70,8 %
- Luftflöde, min.hastighet (Qmin): 311 m³/h
- Luftflöde vid maxhastighet (Qmax): 522 m³/h
- Luftflöde vid intensivgäge (Qboost): 754 m³/h
- Luftburet akustiskt buller för A-viktade ljudeffektsutsläpp vid min.hastighet (SPEmin): 49 dB(A)
- Luftburet akustiskt buller för A-viktade ljudeffektutsläpp vid maxhastighet (SPEmax): 63 dB(A)
- Luftburet akustiskt buller för A-viktade ljudeffektutsläpp vid intensivläge (SPEboost): 70 dB(A)
- Tidsökningsfaktor (F): 0,9
- Energieffektivitetsindex: 52,3
- Mest effektiva luftflöde (Qbep): 418 m³/h
- Uppmätt lufttryck vid bästa effektivitetsposition (Pbep): 443 Pa
- Uppmätt elförbrukning vid bästa effektivitetspunkt (Wbep): 172 W
- Ljudtryck vid högsta läge (Lwa): 63 dB(A)
- Ljuseffektivitet (LE): 118,2 lux/W
- Ljusets anslutningseffekt (Wl): 2 W
- Genomsnittligt ljus från ljuskälla på tillagningsyta (Emiddle): 260 lux
Hastighet 1
- Kapacitet (IEC 61591): 311 m³/h
- Ljudnivå (IEC 60704-2-13): 49 dB(A)
- Effekt: 199 W
Hastighet 2
- Kapacitet (IEC 61591): 439 m³/h
- Ljudnivå (IEC 60704-2-13): 57 dB(A)
- Effekt: 231 W
Hastighet 3
- Kapacitet (IEC 61591): 522 m³/h
- Ljudnivå (IEC 60704-2-13): 62 dB(A)
- Effekt: 260 W
Intensivläge
- Kapacitet (IEC 61591): 754 m³/h
- Ljudnivå (IEC 60704-2-13): 70 dB(A)
- Effekt: 280 W
Logistik information
- Produktmått (mm): 722x595x484
- Bredd: 595 mm
- Djup (mm): 484 mm
- Produktens höjd (mm): 722 mm
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Smeg |
| Art.Nr. | 51351 |
| Färg | Creme |
| Bredd | 595 mm |
| Djup | 484 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | KS59POE2 |
| Kapacitet | 522 m³/h |
| Display | Nej |
| Dimbar | Nej |
| Höjd | 722 mm |
| Ljusflöde | 1 lumen |
| Ljudnivå | 63 dBa |
| Bullernivå | 63 dBa dB(A) |
| Effekt | 277 W |
| Vikt | 12,4 kg |
| WiFi | Nej |
| Spänning | 240 V |
| Motoreffekt | 275 W |
| Utförande | Väggmonterad |
| Energieffektivitet | A |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | D |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | A |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Ljuskälla | LED |
| Ljustemperatur | 3000 K |
| Belysning | Ja |
| Effekt/prestanda | 277 W |
| Fjärrkontroll | Nej |
| Antal Ljuskällor | 2 st |
| Antal Program | 3 |
| Yta | Antik |
| Typ | Standard Frånluft |
| EAN-nr | 8017709303242 |

