Vattenbassäng Biolan till Växtsäck
784 kr
750 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti
VäxtsäckVäxtsäck Biolan 60 L
150 kr
till Växtsäck
750 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Vattenbassäng Biolan till Växtsäck är ett tillbehör till Växtsäcken. Bevattningsbassängen fungerar som ett vattenlager, från vilket vattnet sugs upp i växtunderlaget enligt växternas behov. Också då man bevattnar ovanifrån rinner överskottsvatten ner i bassänglådan.
Varumärke
BiolanBeskrivning
Vattenbassäng Biolan till Växtsäck är ett tillbehör till Växtsäcken. Bevattningsbassängen fungerar som ett vattenlager, från vilket vattnet sugs upp i växtunderlaget enligt växternas behov. Också då man bevattnar ovanifrån rinner överskottsvatten ner i bassänglådan.
Bevattningsbassängen underlättar användandet av Växtsäck speciellt på balkongen och terrassen, då inget vatten rinner ut och smutsar golvet. Vattenlagret i vattenbassängen räcker för skördebärande tomatplantor för ungefär en vecka och för småplantor en mycket längre tid. Det gör det möjligt att odla till exempel i sommarstugan och låter också hemträdgårdsodlaren hålla semester på sommaren, bara man skött om att växthuset eller den inglasade balkongen ventileras.
Materialet i Biolan Vattenbassäng är naturfiberförstärkt återanvänt polypropen.
Materialet i Biolan Vattenbassäng är naturfiberförstärkt återanvänt polypropen.
Egenskaper
| Varumärke | Biolan |
| Art.Nr. | 850021 |
| Färg | Mörkgrå |
| Typ | Bevattningsbasäng |
| Höjd | 200 mm |
| Vikt | 3 kg |
| Längd | 570 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | 51551250 |
| Material | Livsmedelklassad PP-plast |
| Volym | 33 l |
| Bredd | 370 mm |
| EAN-nr | 6411964055120 |












