Högstamsträd Omnia Garden Näverhägg Amber Beauty
Nyhet
5 596 kr
30 dagars prisgaranti
UppbindningUppbindning Omnia Garden Original Soft Tie Woody 5m
129 krUppbindningskitUppbindningskit Omnia Garden Med Bevattningssäck
399 krVäxtnäringNäringspinnar Omnia Garden Organisk
57 krBevattningssäckBevattningssäck Omnia Garden PVC 75 L
219 kr
Näverhägg Amber Beauty
5 596 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 299 kr

Letar du efter ett träd som ger skönhet året om?
Då är näverhägg Amber Beauty är det perfekta valet, med sin unika bärnstensfärgade och flagnande bark skapar det ett levande konstverk i trädgården. Särskilt på vintern när barkens gyllene nyanser lyser upp landskapet.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Letar du efter ett träd som ger skönhet året om?
Då är näverhägg Amber Beauty är det perfekta valet, med sin unika bärnstensfärgade och flagnande bark skapar det ett levande konstverk i trädgården. Särskilt på vintern när barkens gyllene nyanser lyser upp landskapet.
Näverhägg Amber Beauty är ett prydnadsträd med en enastående bark som skiftar i gyllene och kopparbruna nyanser som flagnar vackert för en naturlig levande effekt. Denna unika bark gör trädet till ett blickfång året om, särskilt under vinterhalvåret då den lyser upp i trädgården.
Trivsel & skötsel
På våren spricker knopparna ut i ett friskt grönt bladverk samtidigt som trädet blommar med klasar av små och vita blommor, sprider en ljuvlig doft och lockar pollinerande insekter. Sommartid är kronan frodig och grön, vilket ger en lummig känsla och ett vackert inslag i trädgården eller parken. När hösten närmar sig förvandlas löven till varma nyanser av gult, orange och kopparrött, vilket gör Amber Beauty till ett fantastiskt och mysig höstträd.
Detta snabbväxande och tåliga träd är lättodlat och trivs i de flesta jordar, vilket gör det till ett utmärkt val för både privata trädgårdar och offentliga planteringar. Med sin unika bark och spektakulära höstfärger är Amber Beauty ett perfekt val för dig som vill ha ett dekorativt och lättskött träd året om!
Trivsel & skötsel
På våren spricker knopparna ut i ett friskt grönt bladverk samtidigt som trädet blommar med klasar av små och vita blommor, sprider en ljuvlig doft och lockar pollinerande insekter. Sommartid är kronan frodig och grön, vilket ger en lummig känsla och ett vackert inslag i trädgården eller parken. När hösten närmar sig förvandlas löven till varma nyanser av gult, orange och kopparrött, vilket gör Amber Beauty till ett fantastiskt och mysig höstträd.
Detta snabbväxande och tåliga träd är lättodlat och trivs i de flesta jordar, vilket gör det till ett utmärkt val för både privata trädgårdar och offentliga planteringar. Med sin unika bark och spektakulära höstfärger är Amber Beauty ett perfekt val för dig som vill ha ett dekorativt och lättskött träd året om!
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 101936 |
| Typ | Träd |
| Färg Blomning | Vit |
| Fullvuxen Höjd | 8-12 m |
| Fullvuxen Bredd | 7-8 m |
| Färg Lövverk | Ljusgrön |
| Jordmån | Väldränerad/Näringsrik |
| Uppskattad leveranshöjd | 380-420 cm |
| Blomningstid | Maj |
| Zon | (1)3-5 |
| Färg Bladverk | Vit |
| Trivs bäst i | Sol |
| Latinskt Namn | Prunus maackii 'Amber Beauty' |
| EAN-nr | 07340208642385 |





