Högstamträd Omnia Garden Silverpäron Pendula
Nyhet
5 596 kr
3 789 krSpara 32 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
UppbindningUppbindning Omnia Garden Original Soft Tie Woody 5m
129 krUppbindningskitUppbindningskit Omnia Garden Med Bevattningssäck
399 krNäringspinnarNäringspinnar Omnia Garden Organisk
57 krBevattningssäckBevattningssäck Omnia Garden PVC 75 L
219 kr
Silverpäron Pendula
3 789 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 299 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Silverpäron Pendula är ett charmigt och dekorativt träd med vackert hängande grenar och silvrigt bladverk som ger ett elegant och luftigt intryck.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Silverpäron Pendula är ett charmigt och dekorativt träd med vackert hängande grenar och silvrigt bladverk som ger ett elegant och luftigt intryck.
Silverpäron Pendula är ett stilfullt och gracilt prydnadsträd som genast ger trädgården en exklusiv och romantisk känsla. Dess karakteristiska hängande grenar och det smala silvergröna bladverket, skapar ett elegant uttryck året om. Bladen har en vacker grågrön nyans som påminner om olivträd, vilket gör det till ett populärt alternativ för dem som vill skapa en medelhavskänsla i sin trädgård.På våren täcks trädet av små, vita blommor som ger en ljuvlig kontrast till det silvriga bladverket och lockar pollinerande insekter. Under hösten kan små, dekorativa frukter utvecklas, vilket ytterligare bidrar till trädets charm.
Trivsel & skötsel
Silverpäron är extremt lättskött och trivs bäst i soliga, torra och magra jordar, vilket gör det till ett perfekt val för den som söker ett vackert och tåligt träd. Det fungerar utmärkt som solitär i trädgårdar, vid entréer eller i krukor för att skapa en stilfull och tidlös miljö. Vill du ha ett träd som kombinerar elegans, tålighet och unik skönhet?
Då är Silverpäron Pendula är det perfekta valet!
Trivsel & skötsel
Silverpäron är extremt lättskött och trivs bäst i soliga, torra och magra jordar, vilket gör det till ett perfekt val för den som söker ett vackert och tåligt träd. Det fungerar utmärkt som solitär i trädgårdar, vid entréer eller i krukor för att skapa en stilfull och tidlös miljö. Vill du ha ett träd som kombinerar elegans, tålighet och unik skönhet?
Då är Silverpäron Pendula är det perfekta valet!
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 101937 |
| Typ | Träd |
| Färg Blomning | Vit |
| Fullvuxen Höjd | 4-7 m |
| Fullvuxen Bredd | 3-6 m |
| Färg Lövverk | Silver |
| Trivs bäst i | Sol |
| Blomningstid | Maj |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik och Väldränerad |
| Zon | 1-3(4) |
| Uppskattad leveranshöjd | 220-250 cm |
| Latinskt Namn | Pyrus salicifolia 'Pendula' |
| EAN-nr | 07340208642392 |





