
Himalaya-en Omnia GardenBlue Carpet 30-35 cm
FRI FRAKT
Rek. pris 430 kr
!
fr. 379 kr
30 dagars prisgaranti
Välj Antal (st/frp)
Beskrivning
Himalaya-en ’Blue Carpet’ – en lågväxande, tät och mattbildande en med intensivt blågröna barr. Tålig, lättskött och vintergrön – för ett stilrent och färgstarkt inslag året om.
Juniperus squamata ’Blue Carpet’, även kallad himalaya-en, är en dekorativ och robust barrväxt som ger struktur och färg i trädgården året runt. Sorten har ett marktäckande, lågt och kompakt växtsätt som bildar täta, vackra mattor.
De små, korta och stickiga barren är blågröna med en elegant stålblå ton som skapar en exklusiv effekt i rabatten. Tack vare sin breda utbredning kan ’Blue Carpet’ täcka stora ytor och ge en stark kontrast mot andra växter. Den är särskilt effektfull i stenpartier, slänter och som marktäckare där den ger ett stilrent och harmoniskt intryck.
Enar har relativt låga krav på växtplats och trivs på de flesta jordar, så länge det inte är för blött. Den är tålig mot stadsklimat, salta vindar och blåsiga lägen, vilket gör den till ett utmärkt val även för utsatta miljöer.Himalaya-en ’Blue Carpet’ är ett utmärkt val för dig som vill ha en stilren, vintergrön växt som ger färg och struktur året om, samtidigt som den är tålig och lätt att etablera.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, tålig, lättskött
- Användnings område: marktäckare, stenparti, slänter, kantväxt, kruka
- Växtsätt: krypande, mattbildande, tät
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: mullrik, väldränerad jord
De små, korta och stickiga barren är blågröna med en elegant stålblå ton som skapar en exklusiv effekt i rabatten. Tack vare sin breda utbredning kan ’Blue Carpet’ täcka stora ytor och ge en stark kontrast mot andra växter. Den är särskilt effektfull i stenpartier, slänter och som marktäckare där den ger ett stilrent och harmoniskt intryck.
Enar har relativt låga krav på växtplats och trivs på de flesta jordar, så länge det inte är för blött. Den är tålig mot stadsklimat, salta vindar och blåsiga lägen, vilket gör den till ett utmärkt val även för utsatta miljöer.Himalaya-en ’Blue Carpet’ är ett utmärkt val för dig som vill ha en stilren, vintergrön växt som ger färg och struktur året om, samtidigt som den är tålig och lätt att etablera.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, tålig, lättskött
- Användnings område: marktäckare, stenparti, slänter, kantväxt, kruka
- Växtsätt: krypande, mattbildande, tät
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: mullrik, väldränerad jord
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Leveranshöjd | 30-35 cm |
| Färg | Blågrå |
| Produkttyp | Barrväxt |
| Läge | Sol |
| Fullvuxen Höjd | 0,2-0,3, 0,2-0,3 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2, 1,5-2 m |
| Nyans | Blågrön |
| Uppskattad leveransbredd | 30-40 |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Jordmån | Lätta jordar |
| Zon | 1-5 |
| Beskärning | JAS, Höst, Vårvinter |
| Latinskt Namn | Juniperus squamata 'Blue Carpet' |
