Kiwiträd Jenny Omnia Garden 60-80 cm
fr.433 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

60-80 cm
433 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Klätterväxt med fina, ludna ätliga kiwifrukter med ett gulgrönt fruktkött som är sötsyrligt. Fint att plantera i växthus eller mot en södervägg. Kräver mycket sol och växtstöd.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Klätterväxt med fina, ludna ätliga kiwifrukter med ett gulgrönt fruktkött som är sötsyrligt. Fint att plantera i växthus eller mot en södervägg. Kräver mycket sol och växtstöd.
De ludna frukterna hänger ner från de snirkliga grenarna . Grenarna bör bindas upp efterhand under säsongen och sluthöjden är 3-4 meter. Plantera gärna i mullrik och näringsrik jord i jorden eller kruka. Skapa gärna rum eller fyll ut växthuset med dess härliga grönskande grenar och låt de dekorativa frukterna dingla fritt. Går även att placera i vindskyddade söderlägen.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Kenneth EVerifierad köpare
för 2 år sedanSåg bra ut. Varit kallt så det har stått inomhus , ljust o svalt ! Får hoppas det växer till sig bra ute när det kommer ut
+ Såg ut att vara bra kvalite
- Ingen vad jag känner till just nu
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Leveranshöjd | 60-80 cm |
| Typ | Kiwi |
| Zon | 1-3 |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Trivs bäst i | Sol |
| Uppskattad leveranshöjd | 40-60 cm |
| Latinskt Namn | Actinidia deliciosa 'Jenny' |
