Buske Buxbom Omnia Garden (Buxus Faulkner) 20-30 cm
fr.2 346 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

(Buxus Faulkner) 20-30 cm
2 346 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 69 kr

Buxbom (Buxus Faulkner) bildar med sina små, mörkgröna blad en tät och lågväxande häck perfekt för formklipping. Den är vintergrön och dekorativ året runt. Buxbomen har länge används i Sverige och är uppskattad just för sin tålighet och formbarhet. Busken är lätt upprätt och något naturligt rundväxande. Den kan planteras och trivs i de flesta jordar och lägen. Var dock försiktig med vårsolen då denna kan bränna eller torka ut plantorna. Växten passar utmärkt både som solitär eller som häck.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Buxbom (Buxus Faulkner) bildar med sina små, mörkgröna blad en tät och lågväxande häck perfekt för formklipping. Den är vintergrön och dekorativ året runt. Buxbomen har länge används i Sverige och är uppskattad just för sin tålighet och formbarhet. Busken är lätt upprätt och något naturligt rundväxande. Den kan planteras och trivs i de flesta jordar och lägen. Var dock försiktig med vårsolen då denna kan bränna eller torka ut plantorna. Växten passar utmärkt både som solitär eller som häck.
Krukodlade häckplantor
För att plantorna inte ska tappa i kvalitet rekommenderar vi att du tar emot dina plantor snarast möjligt efter du fått en avisering från oss. Tänk på att det är levande material och behöver vattnas direkt. Följ skötselråden/ infobladet som skickas med som även finns under rubriken Dokument. Det kan även förekomma skador på bladen på grund av hanteringen, detta påverkar inte plantan i sig.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
För att plantorna inte ska tappa i kvalitet rekommenderar vi att du tar emot dina plantor snarast möjligt efter du fått en avisering från oss. Tänk på att det är levande material och behöver vattnas direkt. Följ skötselråden/ infobladet som skickas med som även finns under rubriken Dokument. Det kan även förekomma skador på bladen på grund av hanteringen, detta påverkar inte plantan i sig.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 10, 100 st/frp |
| Typ | Buxbom |
| Läge | Sol/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Grön |
| Vintergrön | Ja |
| Latinskt Namn | Buxus microphylla 'Faulkner' |
| Åtgång | 3-4 st/meter |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-30 cm |
| Krukstorlek | 11-15 cm |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik, gärna Väldränerad |
| Zon | 1-4 |
