Klätterväxt Blomsterkaprifol Omnia Garden Goldflame 40-60 cm
fr.370 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Goldflame 40-60 cm
370 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Lonicera heckrottii Goldflame är en lättodlad och vacker kaprifol. Sorten är kraftfull och snabbväxande. Blommar med rörformiga, rosa/rödrosa blommor under juni-augusti. På hösten kommer dekorativa oätliga röda bär. Bladen är ovala, medelstora, blågröna och ger fin gul höstfärg. Doften är frisk, intensivt och fantastisk. Mycket tålig sort som ger riklig blomning på en solig plats. Uppskattas av fjärilar, bin och humlor.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Lonicera heckrottii Goldflame är en lättodlad och vacker kaprifol. Sorten är kraftfull och snabbväxande. Blommar med rörformiga, rosa/rödrosa blommor under juni-augusti. På hösten kommer dekorativa oätliga röda bär. Bladen är ovala, medelstora, blågröna och ger fin gul höstfärg. Doften är frisk, intensivt och fantastisk. Mycket tålig sort som ger riklig blomning på en solig plats. Uppskattas av fjärilar, bin och humlor.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Anette FVerifierad köpare
för 1 år sedanNöjd Hoppas den klarar vintern 🌺
AnetteVerifierad köpare
för 1 år sedanFin och välmående växt som utvecklas väl
Thomas KVerifierad köpare
för 1 år sedanBra kvalite, fina växter
+ Väldigt fina växter
Berit SVerifierad köpare
för 2 år sedanStor och kraftig planta. Snabb leverans och lätt betalning.
Lars BVerifierad köpare
för 2 år sedanBlomman som förvänat.
Agneta FVerifierad köpare
för 4 år sedanFin planta och fint bladverk. Hoppas nu att den kommer trivas i denna zon. Mycket bra förpackat.
AnnaVerifierad köpare
för 5 år sedanFin! Mycket bra pris
Agneta KVerifierad köpare
för 6 år sedanSnabb leverans, bra paketerat och fina exemplar. Är nöjd med växterna
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 1, 3, 5 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Typ | Kaprifol |
| Färg Blomning | Rosa |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-4 m |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik och Väldränerad |
| Zon | 1-3 |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Latinskt Namn | Lonicera × heckrottii 'Goldflame' |



