Klätterväxt Hybridklematis Omnia Garden 40-60 cm
FRI FRAKT
fr.458 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

40-60 cm
458 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Klematis Albina Plena är en vacker starkväxande klematis med vita, klockformade, fyllda och stora (ca 6-8 cm) blommor som blommar från maj till september. Passar mot vägg, träd, mur eller spaljé. Kan även användas som marktäckare. Behövs klippning tidigt på våren och beskäring efter blomning.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Klematis Albina Plena är en vacker starkväxande klematis med vita, klockformade, fyllda och stora (ca 6-8 cm) blommor som blommar från maj till september. Passar mot vägg, träd, mur eller spaljé. Kan även användas som marktäckare. Behövs klippning tidigt på våren och beskäring efter blomning.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Klematis |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-4 m |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Väldränerad/Mullrik |
| Zon | 1-5 |
| Latinskt Namn | Clematis (Atragene-Gruppen) 'Albina Plena' |

