Klätterväxt Pipranka Omnia Garden 40-60 cm
FRI FRAKT
Rek. pris 578 kr
fr.509 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

40-60 cm
509 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Klättrande, slingrande och kraftigt växande med ett mycket dekorativt bladverk. Bladen är frodigt gröna och hjärtformade.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Klättrande, slingrande och kraftigt växande med ett mycket dekorativt bladverk. Bladen är frodigt gröna och hjärtformade.
Passar mot vägg eller spaljé och blir ca 3-5 meter i höjd. Blommorna är små och pipformade och blommar i juni-juli. Relativt lättodlad och lättskött. Trivs i soliga-halvskuggiga lägen och gärna näringsrik och mullrik jord. Kan behövas bindas upp vid snabb tillväxt. Beskär på vårvintern.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
KristinaVerifierad köpare
för 5 år sedanFina plantor som är välpackade i kartong. De gror och växer bra med stänglar efter plantering.
+ Växer fint efter plantering
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Pipranka |
| Färg Blomning | Gul |
| Läge | Sol/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-5 m |
| Blomningstid | Juni-Juli |
| Jordmån | Fuktig jord |
| Zon | 1-5 |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Aristolochia Macrophylla |
