Klätterväxt Röd Bergsklematis Omnia Garden 40-60 cm1 st/frp
FRI FRAKT
Rek. pris 392 kr
359 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Antal (st/frp):
1 st/frp

40-60 cm
1 st/frp
359 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Små och söta ljusrosa blommor. Blommar rikligt i maj och juni. Mycket prydliga och välformade kronblad med flertalet gula ståndare i mitten, vilket ger en vacker illusion. Relativt starkt växande och passar i spaljé, mot mur eller trädstammar. Höjd ca 5-8 meter.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Små och söta ljusrosa blommor. Blommar rikligt i maj och juni. Mycket prydliga och välformade kronblad med flertalet gula ståndare i mitten, vilket ger en vacker illusion. Relativt starkt växande och passar i spaljé, mot mur eller trädstammar. Höjd ca 5-8 meter.
Placeras bäst i soliga till halvskuggiga lägen, gärna i näringsrik och väldränerad jord. Gödsla med fullgödselmedel, tillsätta benmjöl är även en rekommendation för bättre utveckling. Beskär varsamt efter blomning då de blommar på fjolårsskotten. Skydda gärna rotstammen, då den är extra känslig där.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23770 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Klematis |
| Färg Blomning | Rosa |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-4 m |
| Latinskt Namn | Clematis Montana Var. Rubens |
| Färg Lövverk | Grön |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Fuktig jord |
| Zon | 1-2 |

