Klätterväxt Slingertry Hall`s Prolific Omnia Garden 40-60 cm
fr.370 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

40-60 cm
370 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Lonicera japonica Hall`s Prolific är en vintergrön kaprifol i skyddat läge. Blommar med väldoftande rörformiga gul-vita blommor under juli-september. På hösten kommer små dekorativa svarta bär. Vid hårda vintrar kan bladen falla. En utmärkt klättrare för att täcka stora utrymmen, långa staket och byggnader. Effektiv som marktäckare. Älskas av fjärilar, bin och humlor.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Lonicera japonica Hall`s Prolific är en vintergrön kaprifol i skyddat läge. Blommar med väldoftande rörformiga gul-vita blommor under juli-september. På hösten kommer små dekorativa svarta bär. Vid hårda vintrar kan bladen falla. En utmärkt klättrare för att täcka stora utrymmen, långa staket och byggnader. Effektiv som marktäckare. Älskas av fjärilar, bin och humlor.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 1, 3, 5 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Typ | Kaprifol |
| Färg Blomning | Gul |
| Läge | Halvskugga/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-4 m |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik och Väldränerad |
| Zon | 1-2 |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Latinskt Namn | Lonicera japonica 'Hall's Prolific' |

