Klätterväxt Vildkaprifol Omnia Garden Lonicera Periclymenum 40-60 cm
FRI FRAKT
Rek. pris 359 kr
fr.329 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Lonicera Periclymenum 40-60 cm
329 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Lonicera periclymenum är en underbart doftande vildkaprifol.
Sorten är delvis vintergrön med blågröna blad. Blommar rikligt med doftande, trumpetformade, rödrosa blommor med gulvit insida.Till hösten utvecklas blommorna till röda oätliga bär. Doften är frisk, underbar och mest doftande av alla kaprifoler. Vildkaprifol är Bohusläns landskapsblomma. Passar på plank, staket och mot spaljéväggar. Uppskattad av våra pollinatörer.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Lonicera periclymenum är en underbart doftande vildkaprifol.
Sorten är delvis vintergrön med blågröna blad. Blommar rikligt med doftande, trumpetformade, rödrosa blommor med gulvit insida.Till hösten utvecklas blommorna till röda oätliga bär. Doften är frisk, underbar och mest doftande av alla kaprifoler. Vildkaprifol är Bohusläns landskapsblomma. Passar på plank, staket och mot spaljéväggar. Uppskattad av våra pollinatörer.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
UllaVerifierad köpare
för 4 år sedanEnkelt snabbt och smidigt
RenéeVerifierad köpare
för 5 år sedan4 av 5 plantor var jättefina.
+ 4 växer fint
- 1 har svårt att komma igen
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Kaprifol |
| Färg Blomning | Röd |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-6 m |
| Jordmån | Mullrik, Näringsrik och Väldränerad |
| Zon | 1-6 |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Latinskt Namn | Lonicera Periclymenum |

