Klätterväxt Vit Skogsklematis Omnia Garden 40-60 cm1 st/frp
FRI FRAKT
381 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Antal (st/frp):
1 st/frp

40-60 cm
1 st/frp
381 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Mycket starkt växande som snabbt täcker stora ytor. Blommorna är minde än på den vanliga klematisen och har ståndare - smala spröt närmast mitten. Blommar i vitt juli-september.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Mycket starkt växande som snabbt täcker stora ytor. Blommorna är minde än på den vanliga klematisen och har ståndare - smala spröt närmast mitten. Blommar i vitt juli-september.
Den är relativt lättodlad och trivs i soliga lägen gärna näringsrik och väldränerad jord. Gödsla gärna med fullgödselmedel, tillsätta benmjöl är även en rekommendation. Beskär på vårvintern. Skydda gärna längst ner på stammen då den är extra känslig där.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Storlek fullvuxen: 5-7 m hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Storlek fullvuxen: 5-7 m hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Magdalena PVerifierad köpare
för 1 år sedanAlla tre växter var angripna av svamp.
LisbethVerifierad köpare
för 3 år sedanFina plantor. Köpte 5 stycken och det enda lite negativa var att 2 av dom var ganska mycket mindre.
Berit AVerifierad köpare
för 5 år sedanAllt var bra
+ Fräsch och grön
- Har ingen
Emma AVerifierad köpare
för 5 år sedanBra kvalitet på växterna
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23895 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Klematis |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 5-7 m |
| Latinskt Namn | Clematis Vitalba |
| Färg Lövverk | Grön |
| Blomningstid | Juni-September |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Fuktig jord |
| Zon | 1-6 |
