Klätterväxt Vit Vitalba Klematis Omnia Garden 40-60 cm1 st/frp
FRI FRAKT
458 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Antal (st/frp):
1 st/frp

40-60 cm
1 st/frp
458 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Kraftigt växande klematis med dekorativt bladverk, täcker snabbt spaljé, mur eller staket. Blommorna är vita och stjärnformade i storleken mindre. Blommar rikligt och överdådigt juli-september. Blir ca 6-7 meter hög.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Kraftigt växande klematis med dekorativt bladverk, täcker snabbt spaljé, mur eller staket. Blommorna är vita och stjärnformade i storleken mindre. Blommar rikligt och överdådigt juli-september. Blir ca 6-7 meter hög.
Lättskött och lättodlad och trivs i soliga till halvskuggiga lägen. Planteras gärna i näringsrik och väldränerad jord. Gödsla med fullgödselmedel och gärna benmjöl för bästa utveckling. Se till att skydda rotstammen eftersom att den är extra känslig där. Beskär den ganska kraftigt (en bit ovanför markyta) tidig vår eller sen höst, då de blommar på årsskotten.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Ulf SVerifierad köpare
för 3 år sedanSnabb och säker leverans, livskraftiga växter mycket bra.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23805 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Klematis |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-7 m |
| Latinskt Namn | Clematis (Vitalba-Gruppen) 'Paul Farges' |
| Färg Lövverk | Grön |
| Blomningstid | Juni-Oktober |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Fuktig jord |
| Zon | 1-4 |
