Klätterväxt Storblommig Trumpetranka Omnia Garden 40-60 cm
FRI FRAKT
fr.479 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

40-60 cm
479 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Storblommig Trumpetranka är en stor och stark växande klätterväxt. Den har doftande trumpeformade orangeröda blommor som blommar under augusti-september. Parbladiga mörkgröna blad upp till 30 cm långa. Växer helst på en varm, solig och skyddad växtplats. Passar mot vägg eller spaljé, behöver trädstöd i början. Växt är attraktiv för bin, humlor, fjärilar och fåglar.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Storblommig Trumpetranka är en stor och stark växande klätterväxt. Den har doftande trumpeformade orangeröda blommor som blommar under augusti-september. Parbladiga mörkgröna blad upp till 30 cm långa. Växer helst på en varm, solig och skyddad växtplats. Passar mot vägg eller spaljé, behöver trädstöd i början. Växt är attraktiv för bin, humlor, fjärilar och fåglar.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Trumpetranka |
| Färg Blomning | Orange |
| Läge | Sol |
| Fullvuxen Höjd | 5-9 m |
| Jordmån | Näringsrik, fuktig och väldränerad |
| Zon | 1 |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Latinskt Namn | Campsis × tagliabuana 'Mme Galen' |

