Prydnadsbuske Omnia Garden Bondsyrén
FRI FRAKT
fr.404 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Bondsyrén
404 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Den vanligaste syrénen är både allsidig och tålig. Väldoftande blomklasar maj-juni. Blommorna är lila och stora gröna blad. Trivs i de flesta jordar, gärna kalkrik. Passar som häck, solitär och bersåer.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Den vanligaste syrénen är både allsidig och tålig. Väldoftande blomklasar maj-juni. Blommorna är lila och stora gröna blad. Trivs i de flesta jordar, gärna kalkrik. Passar som häck, solitär och bersåer.
En allsidig väldoftande syrenbuske. Upprättväxande buske eller mindre flerstammigt träd. Höjd 3-5 meter bredd 3-5 meter. Blommar med vackra små lilablommor som sitter i dekorativa klasar, maj och juni. Bladverket består av stora tunna något glansiga blad. Är lämplig både som solitär, i grupp, friväxande häck eller bresåer. Är tacksam för soliga lägen och något torra jordar. Planteras med fördel i mullrik, väldränerad, gärna kalkrik jord. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Produkttyp | Syrén |
| Färg Blomning | Lila |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-5 m |
| Fullvuxen Bredd | 3-5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-80 cm |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-6 |
| Latinskt Namn | Syringa Vulgaris |

