Prydnadsbuske Omnia Garden Fläder
FRI FRAKT
fr.370 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Fläder
370 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Underbart doftande vita blomklasar. Dekorativa svarta frukter. Tålig och lättodlad. Upprättväxande och bred buske.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Underbart doftande vita blomklasar. Dekorativa svarta frukter. Tålig och lättodlad. Upprättväxande och bred buske.
Fläder är en snabbväxande och tålig, brett upprättväxande buske. Kan bland bli som ett mindre flerstammigt träd. Höjd 3-5 meter bredd 2-4 meter. Mycket vackra små vita blommor i flata klasar som sprider en underbar doft på våren juni-juli. Dekorativa svarta bär efter blomning. Både frukt och blommor kan användas till saft tillverkning.Den är lättodlad och trivs i näringsrik, mullrik och väldränerad jord, sol-halvskugga. Kan beskäras juli-sept och på vårvintern. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Marie BVerifierad köpare
för 1 år sedan3 Välväxta buskar. Är förväntansfull att de ska bli stora och fina
+ Nöjd
- Fellevererad
Hanna DVerifierad köpare
för 5 år sedankom fram i fint skick. över förväntan.
Helena L KVerifierad köpare
för 6 år sedanVäldigt små träd, de hade krökt sig i transporten, men de håller på att rota sig och växa till sig.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Produkttyp | Fläder |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol |
| Fullvuxen Höjd | 3-5 m |
| Fullvuxen Bredd | 2-4 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-50 cm |
| Blomningstid | Juni |
| Zon | 1-4 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Sambucus Nigra |
