Prydnadsbuske Omnia Garden Bukettapel
FRI FRAKT
fr.439 kr
Sänkt pris!på utvalda
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Bukettapel
439 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Robust uppskattad häck, solitär eller prydnadsbuske. Tålig och blommar rikligt. Dekorativa vita blommor. Vackra höstfärger och bären är uppskattade av fåglar.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Robust uppskattad häck, solitär eller prydnadsbuske. Tålig och blommar rikligt. Dekorativa vita blommor. Vackra höstfärger och bären är uppskattade av fåglar.
En robust och uppskattad prydnadsbuske eller häck. Ger rikligt med vackra rosa knoppar som spicker ut i vita blommor maj-juni. Dekorativa orangeröda bladfärger och röda frukter på hösten som även är uppskattade av fåglar. Höjd 2-3 meter och bredd 1,2-1,5meter. Den är relativt härdig men planteras med fördel i väldränerad jord sol till halvskugga. Beskärning juni-sep och på vårvintern.Kan ge rikligt med blommor trots klippning. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Kersti SVerifierad köpare
för 1 år sedanKraftiga och med fin rotsystem
Carina SVerifierad köpare
för 5 år sedanBukettapel är en ny växt för mig. Verkade passa utmärkt i min nya stora rabatt, som tidigare varit ett skogsområde. Detta har blivit ljusare (fällt massor av träd) och rensat från blåbärsris och liljekonvaljer. Växterna ska i huvudsak få toner av vitt/rosa/lila. Spännande! Den har nu fått lätt bruna blad.
+ Ska bli stor
- Vet inte ännu
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Produkttyp | Apel |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 2,5-3 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-2 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-50 cm |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-6 |
| Latinskt Namn | Malus toringo var. sargentii |
