Prydnadsbuske Omnia Garden Japansk Buskrosling
FRI FRAKT
fr.628 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Japansk Buskrosling
628 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Dekorativ kompaktväxande buske. Årsskotten är brons-rödfärgade och bildar effekt i bladverket. Blommar med vita blommor i april. Trivs i näringsrikjord väldränerad, gärna ej kalkrik. Placeras i sol till halvskugga.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Dekorativ kompaktväxande buske. Årsskotten är brons-rödfärgade och bildar effekt i bladverket. Blommar med vita blommor i april. Trivs i näringsrikjord väldränerad, gärna ej kalkrik. Placeras i sol till halvskugga.
Mycket dekorativ kompaktväxande buske. Årsskotten är röda till bronsfärgade och bildar en synvilla att stå i full blomning. Fram mot hösten övergår färgen mer i mörkgrön. Behåller bladen även på vintern. Blommar med vita liljekonvallika blommor i april. Höjden 1 meter och bredd 0,6-1 meter. Den trivs i näringsrik väldränerad jord,gärna ej kalkrik. placeras med fördel i sol- halvskugga. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5 st/frp |
| Produkttyp | Buskrosling |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 25-40 cm |
| Blomningstid | April |
| Zon | 1-2 |
| Färg Lövverk | Röd |
| Latinskt Namn | Pieris Japonica Mountain Fire |

