Prydnadsbuske Omnia Garden Lagerhägg Mano
FRI FRAKT
fr.389 kr
utvalda påKampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Lagerhägg Mano
389 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Lagerhägg 'Mano' är en vintergrön buske. Vackra mörkgörna glansiga ovala blad. Blommar med vita doftande blommor i upprätta klasar i maj och efter kommer dekorativa svartröda bär som äts av fåglar. Trivs i de flesta jordar, men med fördel till näringsrik, mullrik och väldränerad jord. Skyddas mot vårsolen när det är tjäle i marken. Sorten passar utmärkt för låga vintergröna häckar. Under blomning gillas den av bin och fjärilar. Trivs i vinskyddat läge.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Lagerhägg 'Mano' är en vintergrön buske. Vackra mörkgörna glansiga ovala blad. Blommar med vita doftande blommor i upprätta klasar i maj och efter kommer dekorativa svartröda bär som äts av fåglar. Trivs i de flesta jordar, men med fördel till näringsrik, mullrik och väldränerad jord. Skyddas mot vårsolen när det är tjäle i marken. Sorten passar utmärkt för låga vintergröna häckar. Under blomning gillas den av bin och fjärilar. Trivs i vinskyddat läge.
Recensioner
AnnaVerifierad köpare
för 5 år sedanRiktigt fint exemplar!
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG20015P |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Leveranshöjd | 25-40 cm |
| Typ | Lagerhägg |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 0,8-1,2 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Färg Bladverk | Grön |
| Blomningstid | Maj |
| Beskärning | Juli-September |
| Zon | 1-3 |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-40 cm |
| Latinskt Namn | Prunus laurocerasus 'Mano' |
