Prydnadsbuske Omnia Garden Röd Häckberberis Krukodlad
fr.339 kr
utvalda påKampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Röd Häckberberis Krukodlad
339 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Tätförgrenad och taggig med små röda blad. Gula blommor i maj. Röda bär på hösten.
Röd häckberberis är en tålig tätvuxen buske med små röda blad. Den blommar med gula blommor i maj och sätter röda dekorativa små frukter på hösten som hänger kvar länge. Den är lättskött och bildar snabbt en tät buske som är lätt att forma. de röda frukterna tillsammans med den röda bladfärgen bidrar till sortens popularitet. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Typ | Häckberberis |
| Färg Blomning | Gul |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 2-3 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Röd |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-60 cm |
| Blomningstid | Maj |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-5 |
| Latinskt Namn | Berberis thunbergii (Rödbladiga Gruppen) 'Atropurpurea' |


