Prydnadsbuske Omnia Garden Rödvide Salix Purpurea
fr.381 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Rödvide Salix Purpurea
381 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fri frakt!

Stor buske, långa rödbruna grenar. Dekorativt bladverk. Lansettformade blad, mörkgröna på ovansida och ljusgröna på undersidan. Silverskimrande videkissar på våren. Passar som häck och i massplanteringar. Tål både torra och soliga lägen.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Stor buske, långa rödbruna grenar. Dekorativt bladverk. Lansettformade blad, mörkgröna på ovansida och ljusgröna på undersidan. Silverskimrande videkissar på våren. Passar som häck och i massplanteringar. Tål både torra och soliga lägen.
Stor yvigt växande buske med långa rödbruna glänsande grenar. Vackert bladverk med små smala lansettlika blad, mörk ovansida och ljus baksida. På våren får den små silverskimrande videkissar. Passar som häck och massplanteringar och som landskapsväxt. Höjd och bredd 3-5 meter. Förr användes grenarna till att göra korgar och band. Tål både torra och soliga lägen. Planteras med fördel i näringsrik, mullrik och väldränerad jord. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Kersti SVerifierad köpare
för 2 år sedanFina växter, dock mindre än vi förväntat oss.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Typ | Rödvide |
| Färg Blomning | Silver |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-5 m |
| Fullvuxen Bredd | 3-5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-80 cm |
| Blomningstid | Mars-April |
| Zon | 1-6 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Salix Purpurea |
