Prydnadsbuske Omnia Garden Slånaronia
FRI FRAKT
fr.404 kr
Sänkt pris!på utvalda
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Slånaronia
404 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Friväxande 150 cm med vita blommor i maj/juni. Vackert röd höstfärg. Mörkröda bär.
Slånaronia har blanka gröna blad med sprakande röd höstfärg. Riklig blomning i maj/juni med gräddfärgade blommor och svarta bär på hösten. Bären är mycket nyttiga och innehåller rikligt med C-vitamin och antioxidanter. Kan ätas direkt men passar bäst till sylt och saft. Kan även användas som klippt häck men med mindre blomning och fruktsättning. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
BirgittaVerifierad köpare
för 3 år sedanBusken var i mycket gott skick när den anlände och fick även tydlig information om hur busken skull planteras.
MarianneVerifierad köpare
för 5 år sedanSåg lite risig ut vid uppackning men hämtade sig fint efter plantering. Mycket nöjd.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG20105P |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Typ | Aronia |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 2-3 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Grön |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-6 |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-60 cm |
| Latinskt Namn | Aronia × prunifolia 'Elata' |

