Prydnadsbuske Omnia Garden Trädgårdsprakttry
fr.392 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Trädgårdsprakttry
392 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Dekorativa trattformade blommor. Kraftig och brett växtsätt. Populär i blandad buskage eller som solitär. Trivs i flesta jordar och lägen.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Dekorativa trattformade blommor. Kraftig och brett växtsätt. Populär i blandad buskage eller som solitär. Trivs i flesta jordar och lägen.
Populär medelstor buske i planteringar eller buskage. Trattformade mörktröda blommor, juni-sept. Busken har ett kraftigt och brett växtsätt, höjd och bredd 1,5-2 meter. Bladverkat är grönt och bladen långsmala och stäva. Tålig och trivs i soliga till halvskuggiga lägen. Planteras med fördel i näringsrik och väldränerad jord. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
RosmariVerifierad köpare
för 2 år sedanVäl förpackad vid leverans och inga problem efter plantering
Maria NVerifierad köpare
för 3 år sedanFin frisk växt
Svetlana SVerifierad köpare
för 5 år sedanbara bar växt
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Leveranshöjd | 30-50 cm |
| Typ | Prakttry |
| Färg Blomning | Röd |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1,5-2 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-80 cm |
| Blomningstid | Juni-September |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-3 |
| Latinskt Namn | Weigela 'Bristol Ruby' |

