Prydnadsbuske Omnia Garden Vårginst
Rek. pris 426 kr
fr.399 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Vårginst
399 kr
Tillfälligt slut
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Lysande guldgula blommor i maj. Gröna överhängande grenar och ca 1 meter hög.
Vårginst har en fantastisk blomning på våren med lysande guldgula blommor i maj. Växer med överhängande grenar med vackert grön bark och små gröna blad. Lämplig som solitär i stenparti eller för den lilla rabatten. Den blir ca 1 meter hög och något bredare. Den kräver inte någon beskärning men om den breder ut sig för mycket kan man klippa tillbaka grenar tidig vår. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Eva UVerifierad köpare
för 2 år sedanMycket fräscha Ginstplantor!
Maria NVerifierad köpare
för 3 år sedanJättefin frisk växt
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Typ | Vårginst |
| Färg Blomning | Gul |
| Läge | Sol |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-50 cm |
| Blomningstid | Maj |
| Zon | 1-3 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Cytisus × praecox 'Allgold' |

