
Prydnadsbuske Omnia GardenFläder
3 recensioner
FRI FRAKT
fr. 309 kr
utvalda på
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Välj Antal (st/frp)
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Underbart doftande vita blomklasar. Dekorativa svarta frukter. Tålig och lättodlad. Upprättväxande och bred buske.
Fläder är en snabbväxande och tålig, brett upprättväxande buske. Kan bland bli som ett mindre flerstammigt träd. Höjd 3-5 meter bredd 2-4 meter. Mycket vackra små vita blommor i flata klasar som sprider en underbar doft på våren juni-juli. Dekorativa svarta bär efter blomning. Både frukt och blommor kan användas till saft tillverkning.Den är lättodlad och trivs i näringsrik, mullrik och väldränerad jord, sol-halvskugga. Kan beskäras juli-sept och på vårvintern. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Produkttyp | Fläder |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol |
| Fullvuxen Höjd | 3-5, 3-5 m |
| Fullvuxen Bredd | 2-4, 2-4 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-50, 20-50 cm |
| Blomningstid | Juni |
| Zon | 1-4 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Sambucus Nigra |
