Prydnadsbuske Omnia Garden Rosenprakttry
fr.437 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Rosenprakttry
437 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Dekorativt mörkrött bladverk. Vackra trattformade blommor, mörkröda. Buskigt och upprättväxande. Tålig och odlingsvärd. Passar som solitär i buskage eller som marktäckare.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Dekorativt mörkrött bladverk. Vackra trattformade blommor, mörkröda. Buskigt och upprättväxande. Tålig och odlingsvärd. Passar som solitär i buskage eller som marktäckare.
Dekorativt bladverk som är mörkröda med en ljus nervatur. Blommorna är passande mörkrosa och blommar rikligt, juni-juli. Busken är upprättväxande som senare får bågböjda grenar, höjd 1 meter bredd 1-1,6 meter. Passar både som solitär, marktäckare och i blandat buskage. Tålig och trivs i sol-halvskugga lägen. Planteras med fördel i näringsrik och väldränerad jord. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
SolveigVerifierad köpare
för 4 år sedanÄr mycket nöjd med köpet. Den står i full blom i rabatten.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Antal | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Leveranshöjd | 25-40 cm |
| Typ | Prakttry |
| Färg Blomning | Rosa |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Röd |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-50 cm |
| Blomningstid | Juni-Juli |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-2 |
| Latinskt Namn | Weigela florida 'Alexandra' |
