Prydnadsväxt Omnia Garden Röd Banan Ensete Ventricosum Maurelli
Nyhet
410 kr
30 dagars prisgaranti

Röd Banan Ensete Ventricosum Maurelli
410 kr
Nyhet! Inkommer 2026-08-10
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Röd Banan är en exotisk prydnadsväxt med kraftiga röda blad som ger en tropisk känsla.
Röd Banan även kallad Etiopisk bananplanta är en imponerande prydnadsväxt med stora glänsande blad i djupa röda och purpurtoner som skapar ett verkligt blickfång. Den ger en exotisk och tropisk känsla med inslag av djungel, perfekt för dig som vill ha något spektakulärt och unikt!
Trivsel & Skötsel
Under sommaren är växten snabbväxande och kan nå upp till 2–3 meter på en enda säsong. Växten trivs som bäst i en stor kruka på en skyddad, solig plats som terrassen, vid poolen eller i orangeriet. Ge regelbunden vattning under sommaren så att plantan inte torkas ut, gärna i lagom mängd då plantan inte heller vill stå i allt för blött jord. Eftersom Röd Banan inte tål frost, bör den vinterförvaras frostfritt, exempelvis i ett ljust garage eller uterum med plusgrader (runt 10 °C). Bladen vissnar på vintern men kommer tillbaka nästa säsong. Sorten ger en kraftfull, arkitektonisk struktur som förvandlar din miljö till ett exotiskt paradis. Kombinera gärna med frodiga gröna växter för maximal kontrast. Ett måste för alla som älskar tropisk design.
Trivsel & Skötsel
Under sommaren är växten snabbväxande och kan nå upp till 2–3 meter på en enda säsong. Växten trivs som bäst i en stor kruka på en skyddad, solig plats som terrassen, vid poolen eller i orangeriet. Ge regelbunden vattning under sommaren så att plantan inte torkas ut, gärna i lagom mängd då plantan inte heller vill stå i allt för blött jord. Eftersom Röd Banan inte tål frost, bör den vinterförvaras frostfritt, exempelvis i ett ljust garage eller uterum med plusgrader (runt 10 °C). Bladen vissnar på vintern men kommer tillbaka nästa säsong. Sorten ger en kraftfull, arkitektonisk struktur som förvandlar din miljö till ett exotiskt paradis. Kombinera gärna med frodiga gröna växter för maximal kontrast. Ett måste för alla som älskar tropisk design.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 102104 |
| Typ | Terassväxt |
| Färg Blomning | Gul/Vit |
| Fullvuxen Höjd | 1,8-3 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2,5 m |
| Krukstorlek | 15-17 |
| Färg Lövverk | Röd/Lila |
| Jordmån | Väldränerad/Näringsrik |
| Uppskattad leveranshöjd | 50-60 cm |
| Zon | 0(1) |
| Färg Bladverk | Gul/Vit |
| Trivs bäst i | Sol |
| Latinskt Namn | Ensete ventricosum Maurelli, syn. Musa ensete Maurelli |
| EAN-nr | 07340208643740 |




