Prydnadsväxt Omnia Garden Röd Banan ‘Ever Red’ Med Stora Blad
Nyhet
410 kr
30 dagars prisgaranti

Röd Banan ‘Ever Red’ Med Stora Blad
410 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr

Röd Banan ‘Ever Red’ är en exotisk prydnadsväxt med stora blad i röda och gröna toner som ger en dramatisk och tropisk känsla.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Röd Banan ‘Ever Red’ är en exotisk prydnadsväxt med stora blad i röda och gröna toner som ger en dramatisk och tropisk känsla.
Röd Banan ‘Ever Red’ är en spektakulär prydnadsbanan som ger en stark tropisk känsla. Dess stora, glänsande blad har en fantastisk färgskiftning i rött, purpur och grönt, vilket gör den till ett verkligt blickfång.
Trivsel & Skötsel
Under sommaren växer den snabbt och kan nå upp till 2–3 meter på en säsong, vilket ger en kraftfull och arkitektonisk struktur. Rekommenderas att odla den i en stor kruka på en skyddad, solig plats för maximal effekt och passar perfekt vid poolen, terrassen eller i ett orangeri. Ge riklig vattning under sommaren då den får inte torkas ut, gärna i lagom mängd föra att undvika att plantan blir ståendes vatten. Eftersom den inte tål frost, bör den vinterförvaras frostfritt, exempelvis i ett ljust garage eller uterum med temperatur runt 10 °C. Bladen vissnar på vintern men kommer tillbaka nästa säsong
‘Ever Red’ är ett måste för dig som älskar exotisk design och vill skapa en tropisk känsla hemma. Kombinera gärna med frodiga gröna växter för en dramatisk kontrast!
Trivsel & Skötsel
Under sommaren växer den snabbt och kan nå upp till 2–3 meter på en säsong, vilket ger en kraftfull och arkitektonisk struktur. Rekommenderas att odla den i en stor kruka på en skyddad, solig plats för maximal effekt och passar perfekt vid poolen, terrassen eller i ett orangeri. Ge riklig vattning under sommaren då den får inte torkas ut, gärna i lagom mängd föra att undvika att plantan blir ståendes vatten. Eftersom den inte tål frost, bör den vinterförvaras frostfritt, exempelvis i ett ljust garage eller uterum med temperatur runt 10 °C. Bladen vissnar på vintern men kommer tillbaka nästa säsong
‘Ever Red’ är ett måste för dig som älskar exotisk design och vill skapa en tropisk känsla hemma. Kombinera gärna med frodiga gröna växter för en dramatisk kontrast!
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 102105 |
| Typ | Terassväxt |
| Färg Blomning | Gul |
| Fullvuxen Höjd | 2-4 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2,5 m |
| Krukstorlek | 15-17 |
| Färg Lövverk | Mörkröd/Purpur |
| Jordmån | Väldränerad/Näringsrik |
| Uppskattad leveranshöjd | 50-60 cm |
| Zon | 0(1) |
| Färg Bladverk | Gul |
| Trivs bäst i | Sol |
| Latinskt Namn | Musa sikkimensis Ever Red |
| EAN-nr | 07340208643757 |



