Prydnadsträd Omnia Garden Silverpäron, Silvergrönt Lövverk & Vit Blomning, 60 cm
Rek. pris 1 215 kr
989 kr
879 krSpara 11 %Kampanj
30 dagars prisgaranti

Silverpäron, Silvergrönt Lövverk & Vit Blomning, 60 cm
879 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Nordens frodiga olivträd, även kallad. Dess silvriga och frodiga långsmala bladverk gör att den påminner om olivträdets. Silverpäronet däremot är mycket härdigare och bildar en hängande yvig krona. Perfekt för trädgården där medelhavskänsla är önskvärt. Tål både sol, salt och torka. Beskär och rensa bort efter önskad form och täthet på krona. Ett mycket odlingsvärt prydnadsträd.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Nordens frodiga olivträd, även kallad. Dess silvriga och frodiga långsmala bladverk gör att den påminner om olivträdets. Silverpäronet däremot är mycket härdigare och bildar en hängande yvig krona. Perfekt för trädgården där medelhavskänsla är önskvärt. Tål både sol, salt och torka. Beskär och rensa bort efter önskad form och täthet på krona. Ett mycket odlingsvärt prydnadsträd.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Fördelar: Prydnadsträd Omnia Garden Silverpäron, Silvergrönt Lövverk & Vit Blomning, 60 cm
- Tål sol, salt och torka
- Skapar medelhavskänsla i trädgården
- Lätt att beskära för önskad form
Fördelar: Prydnadsträd Omnia Garden Silverpäron, Silvergrönt Lövverk & Vit Blomning, 60 cm
- Tål sol, salt och torka
- Skapar medelhavskänsla i trädgården
- Lätt att beskära för önskad form
Recensioner
BarbroVerifierad köpare
för 1 år sedanSer riktigt fint ut lagom storlek
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 101602 |
| Leveranshöjd | 60 cm |
| Typ | Silverpäron |
| Färg Blomning | Vit |
| Fullvuxen Bredd | 2-3 m |
| Utförande | sh 60 cm, co |
| Färg Lövverk | Silvergrön |
| Trivs bäst i | Sol |
| Krukstorlek | 22-27 |
| Beskärning | Juli-September |
| Jordmån | Väldränerad |
| Zon | 1-3 |
| Latinskt Namn | Pyrus salicifolia Pendula |
| EAN-nr | 7340208603058 |
