







Rhododendron Omnia GardenNova ZemblaLeveranshöjd: 40-50 cm, 10 st/frp
1 recension
FRI FRAKT
4 479 kr4 942 kr
Sänkt pris!
Spara 463 kr
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)

Nova Zembla
Leveranshöjd: 40-50 cm, 10 st/frp4 479 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Intensivt lysande rosaröda blommor som slår ut i maj-juni. Brett högt och yvigt växtsätt , ca 2-3 meter hög, med vintergröna blad som intensifierar den oerhört vackra och sprudlande blomningen på våren.
Detta är en populär och tålig rhododendron som är uppskattad för sina praktfulla, djupt röda blommor och sin vintergröna karaktär. I maj – juni pryds busken av stora, klotformade blomklasar. Den lysande röda färgen och den eleganta formen gör 'Nova Zembla' till en riktig blickfångare i trädgården, särskilt i kombination med andra växter som också trivs i surjordsmiljö, såsom japans lönn, azaleor, hortensior och magnolior. Denna buske kan växa till en höjd av ungefär 1,5 till 2,5 meter, med en liknande bredd. Den trivs bäst i halvskugga till skugga och föredrar sur, väldränerad och fuktig jord för att frodas.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | GTG24225-10 |
| Antal (st/frp) | 10 st/frp |
| Leveranshöjd | 30-40 cm |
| Produkttyp | Rhododendron |
| Färg Blomning | Rödrosa |
| Fullvuxen Höjd | 2-3 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2,5 m |
| Latinskt Namn | Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Persil' |
| Färg Lövverk | Grön |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Krukstorlek | 15-19 cm |
| Jordmån | Surjord |
| Zon | 1-4 |
| Trivs bäst i | Halvskugga |
| Egenskaper | Vintergrön, För pollinatörer |
