






Rhododendron Omnia GardenRoseum Elegans1 st/frp
FRI FRAKT
529 kr 643 kr
Spara 18 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)

Roseum Elegans
1 st/frp 529 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Klassisk robust parkrhododendron med förgrenat upprättväxande grenverk och tätt vintergrönt bladverk. Njutningsfull och riklig rosalila blomning i maj-juni. Plantera i porös torvblandad surjord och gärna i vandrande skugga.
En imponerande och robust sort med rikligt vackra, lilarosa blommor som samlas i stora, rundade blomklasar. De klockformade blommorna har subtila vågiga kanter och skapar en fantastisk färgprakt under försommaren. Blommans rosa toner blandas harmoniskt med de mörkgröna, vintergröna bladen som ger busken ett frodigt utseende året runt. Denna sort kan bli upp till 3 meter hög och lika bred, vilket gör den perfekt för större trädgårdar eller som en iögonfallande häckväxt. Växten utvecklas med tiden till en flerstammig buske med snirklig och tät förgrening. Rhododendron Roseum Elegans är känd för sin tålighet och trivs bra i halvskugga till soliga lägen, helst i sur, väldränerad jord. Det är en pålitlig sort som klarar kalla vintrar och ger en långvarig, praktfull blomning.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | GTG24255 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Leveranshöjd | 30-40 cm |
| Produkttyp | Rhododendron |
| Färg Blomning | Rosalila |
| Fullvuxen Höjd | 1,5-3 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-3 m |
| Latinskt Namn | Rhododendron (Caucasicum-Gruppen) 'Cunningham's White' |
| Krukstorlek | 15-19 cm |
| Egenskaper | Vintergrön, För pollinatörer |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Jordmån | Surjord |
| Zon | 1-4 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Trivs bäst i | Sol/Halvskugga |
