Infravärmare GXT 2000 Diesel

2000 Diesel

Beskrivning
Uppvärmningen är ekonomiskt effektiv, säker och ger låga utsläpp.
Strålningsvärmen ger behaglig och jämn värme. Värmaren är tyst och praktiskt taget luktfri. I bostadsutrymmen eller områden utan ständig tillsyn måste rökgaserna ledas ut genom ett separat avgasrör.
Funktioner
- överhettningsskydd förhindrar att värmaren överhettas
- Flammdetektorn stänger av apparaten i händelse av funktionsfel
- Inströmningssäkerhetssystem
- Sömnsensor som stänger av värmaren vid behov
- Värmaren signalerar när den har nätt inställd temperatur (överhettningsindikering)
- Värmarens fläkt är alltid på så länge strömmen är på och strömbrytaren är intryckt. När strömmen stängs av stängs även fläkten av efter tre minuter.
Specifikationer:
- Uppvärmningskapacitet: 19 kWh
- Uppvärmningsomräde: Upp till 200 m2
- Termostat kontrollområde: 0-40 Celsius
- Bränsle: diesel
- Bränsleförbrukning: Ca 1,35-1,49 l/h (med brännaren igång)
- Bränsletankens kapacitet: 48 liter
- Tom tankens vikt: ca 57 kg
- Energiförbrukning: 80 W (220 V, 50 Hz)
- Mätt: (L x B x H): 115 x 28 x 110 cm
- Ljudnivå: 48 dB
- Garanti: 1 är
Anmärkning! Använd endast konventionellt bränsle av vinterkvalitet och se till att det inte finns några små skräp i bränslet. Använd aldrig biodiesel eftersom det täpper till filtren. Detta säkerställer att din värmare fungerar. Reparation av fel som orsakats av biodiesel av sommarkvalitet eller smutsigt bränsle omfattas inte av garantin. "Effektiv och prisvärd uppvärmning för byggarbetsplatser, lagerlokaler och andra inomhusutrymmen. Uppvärmningskapaciteten på 19 kW räcker för upp till 200 m2 utrymme.
Egenskaper
| Varumärke | GXT |
| Art.Nr. | 103697813 |
| Färg | Svart |
| Effekt | 19000 W |
| Spänning | 220 V |
| Effekt/prestanda | 19000 W |
| Bredd | 280 mm |
| Längd | 1100 mm |
| Garanti | 1 år |
| Vikt | 57 kg |
| Typ | Infravärmare |
| Höjd | 1150 mm |
| Användningsområde | DIY |
| Driftkälla | Diesel |
| Ljudnivå | 48 dBa |
| Tankvolym | 48 l |
| WiFi | Nej |
| EAN-nr | 6438014412450 |



