Soffa Hillerstorp Herrgård
4 095 kr
30 dagars prisgaranti
Tillfälligt slut
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Soffa Hillerstorp Herrgård är en svensktillverkad soffa med generös sitsbredd och klassiskt snitt. Soffan kan kombineras med Hillerstorps serie Herrgårds fåtölj och bord. Soffa Hillerstorp Herrgård är tillverkad i vitlaserad FSC-certifierad kärnfuru från Norrland.
Varumärke
HillerstorpBeskrivning
Soffa Hillerstorp Herrgård är en svensktillverkad soffa med generös sitsbredd och klassiskt snitt. Soffan kan kombineras med Hillerstorps serie Herrgårds fåtölj och bord. Soffa Hillerstorp Herrgård är tillverkad i vitlaserad FSC-certifierad kärnfuru från Norrland.
OBS! Dyna ingår inte. Finns som tillval.
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
FSC
Forest Stewardship Council. FSC uppmuntrar till miljöanpassat, samhällsnyttigt och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar.
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
FSC
Forest Stewardship Council. FSC uppmuntrar till miljöanpassat, samhällsnyttigt och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar.
Dokument
Recensioner
Åsa SVerifierad köpare
för 2 år sedanenkel stabil bra storlek, fyller sitt syfte
Helene Verifierad köpare
för 4 år sedanVar lite knepigt att få ihop den på bara en person, men det gick bra till slut. Den är bekväm att sitta i. Hoppas denna är av lika bra kvalitet som min gamla soffa som höll i 37 år.
- Dålig monteringsbeskrivning
BerntVerifierad köpare
för 5 år sedanBra kvalitet men har en del svagheter. - De är inte enkel att skruva ihop om man är ensam. Det krävs flera händer än två. - Armstöd och en del andra delar under bordet har inte slipats och hade det som kallas "sågskägg", dvs vassa fibrer kvar och som sedan målats och blivit hårda. Jag skar mig på ett ben av en sådan. Nu går det att slipa bort och måla över eftersom de inte syns, bara känns! Dessutom har man använt delar med kvist till armstöden. De ger gropar och kommer att gulna med tiden.
+ väldigt stabila
- Lite slarvigt hantverk.
KennethVerifierad köpare
för 5 år sedanStadig och bra soffa
+ Stadig och bra soffa
- Inget negativt att säga
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Art.Nr. | 193377 |
| Färg | Vit |
| Kollektion | Småland |
| Djup | 820 mm |
| Höjd | 990 mm |
| Material | Furu |
| Dyna ingår | Nej |
| Sittdjup | 500 mm |
| Sitthöjd | 385 mm |
| Serie | Herrgård |
| Typ | Soffa |
| Vikt | 30 kg |
| Bredd | 1860 mm |
| Ställbar | Nej |
| Hopfällbar | Nej |
| Antal Sittplatser | 3 |
| EAN-nr | 7319071933777 |




