Kap- och Gersåg Metallsåg Makita LXT DCS553Z utan Batteri
3 899 kr
3 805 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti

LXT DCS553Z utan Batteri
3 805 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 79 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Batteridriven metallsåg med en klinga på 150 mm i diameter. Den kolborstfria motorn ger snabb skärning och låg strömförbrukning. Sågen ger näst intill gnistfri kapning, till exempel för elinstallation, ventilation och installation av innertak.
Varumärke
MakitaBeskrivning
Batteridriven metallsåg med en klinga på 150 mm i diameter. Den kolborstfria motorn ger snabb skärning och låg strömförbrukning. Sågen ger näst intill gnistfri kapning, till exempel för elinstallation, ventilation och installation av innertak.
Användarförmåner
- Kolborstfri motor.
- För el-, ventilations- och takplåtsmontörer.
- Gnistfri och snabb kapning.
- LED-belysning ger god sikt på arbetsstycket.
- Fungerar med 18V Li-ion batteri (ej 1,3Ah batteri)
- Z - modell levereras utan batteri och laddare.
Teknisk Information
- Skyddssystem för batteri
- Varvtal (min-1) 4200
- Max sågdjup vid 90° 57,5 mm
- Håldiameter 20 mm
- Verktygsnycklar
- Elektronisk broms: Ja
- Spänning LTX: Ja
- Sågklinga diameter 150x20 mm
- Vikt med standardbatteri 2,8 - 3,1 kg
- Mått (LxBxH) 267 x 186 x 250 mm
- Ljudeffektnivå 114 dB(A)
- Ljudtrycksnivå 103 dB(A)
- Buller mättolerans (K-faktor) 3 dB(A)
- Vibrationsnivå metall: ≤2,5 m/sec²
- Vibrationstolerans metall: (K-faktor) 1,5 m/sec²
OBS! Batteri och laddare ingår ej. Passar med 18 V batteri från Makita.
- Kolborstfri motor.
- För el-, ventilations- och takplåtsmontörer.
- Gnistfri och snabb kapning.
- LED-belysning ger god sikt på arbetsstycket.
- Fungerar med 18V Li-ion batteri (ej 1,3Ah batteri)
- Z - modell levereras utan batteri och laddare.
Teknisk Information
- Skyddssystem för batteri
- Varvtal (min-1) 4200
- Max sågdjup vid 90° 57,5 mm
- Håldiameter 20 mm
- Verktygsnycklar
- Elektronisk broms: Ja
- Spänning LTX: Ja
- Sågklinga diameter 150x20 mm
- Vikt med standardbatteri 2,8 - 3,1 kg
- Mått (LxBxH) 267 x 186 x 250 mm
- Ljudeffektnivå 114 dB(A)
- Ljudtrycksnivå 103 dB(A)
- Buller mättolerans (K-faktor) 3 dB(A)
- Vibrationsnivå metall: ≤2,5 m/sec²
- Vibrationstolerans metall: (K-faktor) 1,5 m/sec²
OBS! Batteri och laddare ingår ej. Passar med 18 V batteri från Makita.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Makita |
| Art.Nr. | 4000029961 |
| Typ | Kap- och Gersåg |
| Driftkälla | Batteri |
| Spänning | 18 V |
| Längd | 267 mm |
| Version | Utan batteri och laddare |
| Bredd | 186 mm |
| Höjd | 250 mm |
| Vikt | 2,4 kg |
| Håldiameter | 20 mm |
| Klingdiameter | 150 mm |
| Användningsområde | PRO |
| Batteriserie | LXT |
| Tillverkarens Art.Nr. | DCS553Z |
| Varvtal | 4200 v/min |
| Bullernivå | 3 dB(A) |
| Ljudnivå | 114 dBa |
| Ljudtrycksnivå Inomhus | 103 dB-A |
| EAN-nr | 0088381865241 |




