Parkettgolv Kährs Fiskben Studio Ek AB Olja
1 095 kr/m²Pris/frp 2 016,74:-
979 kr/m²Spara 11 %Kampanj
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
30 dagars prisgaranti

Fiskben Studio Ek AB Olja
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Studio Ek AB är ett oljat parkettgolv med från Kährs som läggs i fiskbensmönster. Detta oljade ekgolv har en viss färgvariation med förekommande små kvistar.
Varumärke
KährsBeskrivning
Studio Ek AB är ett oljat parkettgolv med från Kährs som läggs i fiskbensmönster. Detta oljade ekgolv har en viss färgvariation med förekommande små kvistar.
Denna fiskbensparkett ska limmas direkt ovanpå undergolvet och tål golvvärme. Tjockleken på slitskiktet är hela 4 mm tjockt vilket tillåter slipning 2-3 gånger. Varje paket levereras med både höger- och vänsterbrädor för att läggas i fiskbensmönster. Paketen kan innehålla start- och stoppbrädor
Färgförändring
Detta golv får med tiden en gulare ljusbrun färg.
Montering
Eftersom golvet ska nedlimmas rekommenderar vi att du anlitar en fackman med erfarenhet av just nedlimning av fiskbensparkett.
OBS! Golvet måste installationsoljas direkt efter läggning.
Färgförändring
Detta golv får med tiden en gulare ljusbrun färg.
Montering
Eftersom golvet ska nedlimmas rekommenderar vi att du anlitar en fackman med erfarenhet av just nedlimning av fiskbensparkett.
OBS! Golvet måste installationsoljas direkt efter läggning.
Egenskaper
| Varumärke | Kährs |
| Art.Nr. | 491542 |
| Serie | Kährs Master |
| Träslag | Ek |
| Mönster | Fiskben |
| Ytbehandling | Olja |
| Sortering | Calm |
| Längd | 490 mm |
| Bredd | 70 mm |
| Tjocklek | 11 mm |
| Slitskikt | 4 mm |
| Kollektion | Studio Collection |
| Antal (m2/frp) | 2,06 m²/frp |
| Fog | Not & Fjäder |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Produkttyp | Parkettgolv |
| Färg | Trä/natur |
| Garanti | 30 år |
| Tillverkarens Art.Nr. | 111PABEKF0KE050 |
| EAN-nr | 7393969042055 |

