
Klinker INR Granitkeramik Alvaret Clay
Nyhet
FRI FRAKT

Granitkeramik Alvaret Clay
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Beskrivning
Alvaret Clay är en klinker i granitkeramik med känsla av öländsk kalksten med inspiration hämtad från landskapet det är döpt efter – vilt, kargt och ständigt i rörelse, som vinden över Stora Alvaret. Mönstret har en livfull karaktär med inslag av flera nyanser av beige, och den glaserade, halvmatta och lätt strukturerade klinkern ger både ett naturligt djup och en varm ton. De harmoniska skiftningarna gör klinkern lätt att matcha med andra kulörer och material i badrummet. Alvaret Clay fungerar lika bra på vägg som på golv och tål golvvärme. Kombinera gärna flera storlekar för ett badrum som upplevs genomtänkt. Med sina exakt kapade kanter möjliggör plattorna en smal fog på ned till 2 mm, vilket ger ett harmoniskt och nästintill sömlöst resultat.
Egenskaper
- Material: Granitkeramik
- Yta: Glaserad / Lätt strukturerad / Halvmatt
- Kant: Rak / Rektifierad
- Fog rekommendation: Minst 2 mm
- Torrpressade med låg vattenabsorption (E≤0,5 %)
- Tål golvvärme: Ja
- Slitstyrka (PEI 1–5): 5 – mycket hög gångtrafik, lämplig för alla ytor i privata hem
- Halkskydd, R-klass (R9–R13): R10B – lämplig för våtutrymme
- Mönster: Kalksten (Öländsk)
- Placering: Golv / Vägg
- Användningsområde: Inomhus
Egenskaper
| Varumärke | INR |
| Mönster | Kalksten |
| Färg | Beige |
| Mått | 15x15, 30x30, 30x60, 60x120, 60x60, 6x6 cm |
| Tjocklek | 9 mm |
| Storlek | 15x15, 30x30, 30x60, 60x120, 60x60, 6x6 cm |
| Antal | 0,9, 0,99, 1,08, 1,44, 0,495 m²/frp |
| Antal | 2, 4, 6, 10, 11, 22 st/frp |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Form | Kvadratisk, Rektangulär |
| Typ | Klinker |
| Sättyta | Golv och Vägg |
| Kant | Rak |
| Serie | Alvaret |
| Yta | Halvmatt |
| Åtgång | 0,1 |
| Användningsområde | Inomhus |
| Material | Granitkeramik |
