
Klinker INR Granitkeramik Stenvide Drift
Nyhet
FRI FRAKT

Granitkeramik Stenvide Drift
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Beskrivning
Stenvide Drift är en ljusgrå klinker i granitkeramik med inspiration från gotländsk kalksten. Den glaserade, lätt strukturerade, halvmatta ytan tillsammans med den balanserade, svala färgskalan med varm underton skapar en harmonisk rytm i badrummet. Tillsammans låter de andra material komma till sin rätt – utan att själva ta över. Den finstämda texturen ger ett mjukt men levande uttryck som fungerar lika väl på vägg som på golv. Drift ingår i klinkerserien Stenvide, en serie som finns i flera format för en enhetlig känsla i både små och stora badrum. Tack vare de exakt kapade kanterna kan Stenvide läggas med en mycket smal fog – ned till 2 mm – vilket ger ett rent, modernt uttryck där ytan upplevs nästintill sömlös.
Egenskaper
- Material: Granitkeramik
- Yta: Glaserad / Lätt strukturerad / Halvmatt
- Kant: Rak / Rektifierad
- Fog rekommendation: Minst 2 mm
- Torrpressade med låg vattenabsorption (E≤0,5 %)
- Tål golvvärme: Ja
- Slitstyrka (PEI 1–5): 5 – mycket hög gångtrafik, lämplig för alla ytor i privata hem
- Halkskydd, R-klass (R9–R13): R10B – lämplig för våtutrymme
- Mönster: Kalksten (Gotländsk)
- Placering: Golv / Vägg
- Användningsområde: Inomhus
Egenskaper
| Varumärke | INR |
| Mönster | Kalksten |
| Färg | Grå |
| Mått | 15x15, 30x30, 30x60, 60x60, 6x6 cm |
| Tjocklek | 9 mm |
| Storlek | 15x15, 30x30, 30x60, 60x60, 6x6 cm |
| Antal | 0,9, 0,99, 1,08, 1,44, 0,495 m²/frp |
| Antal | 4, 6, 10, 11, 22 st/frp |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Form | Kvadratisk, Rektangulär |
| Typ | Klinker |
| Sättyta | Golv och Vägg |
| Kant | Rak |
| Serie | Stenvide |
| Yta | Halvmatt |
| Åtgång | 0,1 |
| Användningsområde | Inomhus |
| Material | Granitkeramik |
