Tapet Boråstapeter Arne Jacobsen Ypsilon 1988
749 kr
739 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti

Arne Jacobsen Ypsilon 1988
739 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Ypsilon är en grafisk tapetklassiker som nu trycks i två nya färgställningar. Här ser du en av dem, i varma, dämpade nyanser av blekgult och gulbrunt. Mönstret skapades av danske arkitekten och formgivaren Arne Jacobsen redan på 1950-talet men lades först undan. Det är tack vare hans barnbarn Tobias Jacobsen vi långt senare fick glädjen att skapa tapeten Ypsilon. Det abstrakta mönstret ger ett både lekfullt och harmoniskt intryck och passar i allt från barnrum och hall till arbetsrum och kök.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Ypsilon är en grafisk tapetklassiker som nu trycks i två nya färgställningar. Här ser du en av dem, i varma, dämpade nyanser av blekgult och gulbrunt. Mönstret skapades av danske arkitekten och formgivaren Arne Jacobsen redan på 1950-talet men lades först undan. Det är tack vare hans barnbarn Tobias Jacobsen vi långt senare fick glädjen att skapa tapeten Ypsilon. Det abstrakta mönstret ger ett både lekfullt och harmoniskt intryck och passar i allt från barnrum och hall till arbetsrum och kök.
LIM TYP: Non-Woven
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 1988 |
| Kollektion | Scandinavian Designers III |
| Färg | Gul |
| Mönster | Grafiska |
| Utförande | Easy-Up |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | Rak passning |
| Typ | Tapet |
| Längd | 10,05 m |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Mönsterstorlek | 3 cm |
| EAN-nr | 7320094037038 |





