Tapet Boråstapeter Arne Jacobsen Ypsilon 1989
749 kr
739 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti

Arne Jacobsen Ypsilon 1989
739 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Arne Jacobsen skapade mönstret Ypsilon redan på 1950-talet, men det var först många år senare omvärlden fick ta del av det. Efter att Jacobsens barnbarn Tobias hittat det bortglömda mönstret fick Boråstapeter glädjen att skapa en riktig tapetklassiker med härlig retro-touch. Här ser du den grafiska tapeten Ypsilon i en helt ny, dovt grön färgställning, med drag av både brunt och grått. En dämpad färgskala som skapar en varm, trygg och sober känsla i rummet.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Arne Jacobsen skapade mönstret Ypsilon redan på 1950-talet, men det var först många år senare omvärlden fick ta del av det. Efter att Jacobsens barnbarn Tobias hittat det bortglömda mönstret fick Boråstapeter glädjen att skapa en riktig tapetklassiker med härlig retro-touch. Här ser du den grafiska tapeten Ypsilon i en helt ny, dovt grön färgställning, med drag av både brunt och grått. En dämpad färgskala som skapar en varm, trygg och sober känsla i rummet.
LIM TYP: Non-Woven
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 1989 |
| Kollektion | Scandinavian Designers III |
| Färg | Grön |
| Mönster | Grafiska |
| Utförande | Easy-Up |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | Rak passning |
| Typ | Tapet |
| Längd | 10,05 m |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Mönsterstorlek | 3 cm |
| EAN-nr | 7320094037045 |


