Tapet Boråstapeter Sippor 4811
749 kr
739 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti

Sippor 4811
739 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Den söta, vårlikt blomstrande tapeten Sippor formgavs 1924 av konstnären Oskar Bergman, känd för sina landskapsmålningar i klara färger av svensk natur. Tapeten var nyskapande på sin tid, och den renodlade kompositionen känns modern än i dag. En hemtrevlig tapet, fin i såväl vardagsrum som kök och hall. Blommiga tapeten Sippor limtrycks i fyra färgställningar. Här i gul färgskala på pärlgrå botten; vårens första sippor går i glada, gula toner och äggskalsvitt med gröna blad, bruna stjälkar och grå pistiller.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Den söta, vårlikt blomstrande tapeten Sippor formgavs 1924 av konstnären Oskar Bergman, känd för sina landskapsmålningar i klara färger av svensk natur. Tapeten var nyskapande på sin tid, och den renodlade kompositionen känns modern än i dag. En hemtrevlig tapet, fin i såväl vardagsrum som kök och hall. Blommiga tapeten Sippor limtrycks i fyra färgställningar. Här i gul färgskala på pärlgrå botten; vårens första sippor går i glada, gula toner och äggskalsvitt med gröna blad, bruna stjälkar och grå pistiller.
LIM TYP: Non-Woven
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 4811 |
| Kollektion | New Heritage Wallp. |
| Färg | Gul |
| Mönster | Blommiga |
| Utförande | Easy-Up |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | Straight |
| Typ | Tapet |
| Längd | 10,05 m |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Mönsterstorlek | 21,33 cm |
| EAN-nr | 7320094044937 |



