Tapet Boråstapeter Stig Lindberg Prunus 1975
749 kr
739 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti

Stig Lindberg Prunus 1975
739 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Prunus är ett älskat mönster signerat tusenkonstnären Stig Lindberg. De stiliserade plommonen har prytt koppar och fatt i många svenska hem sedan det lanserades hos Gustavsbergs Porslinsfabrik 1962. Nu trycker vi detta härligt lekfulla, grafiska mönster som tapet i två glada färgställningar med blå respektive gula plommon. Här ser du gula Prunus, med vit botten och mönster i varma, dämpade nyanser av gult och grönt med bruna detaljer.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Prunus är ett älskat mönster signerat tusenkonstnären Stig Lindberg. De stiliserade plommonen har prytt koppar och fatt i många svenska hem sedan det lanserades hos Gustavsbergs Porslinsfabrik 1962. Nu trycker vi detta härligt lekfulla, grafiska mönster som tapet i två glada färgställningar med blå respektive gula plommon. Här ser du gula Prunus, med vit botten och mönster i varma, dämpade nyanser av gult och grönt med bruna detaljer.
LIM TYP: Non-Woven
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 1975 |
| Kollektion | Scandinavian Designers III |
| Färg | Gul |
| Mönster | Färgglada |
| Utförande | Easy-Up |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | Rak passning |
| Produkttyp | Tapet |
| Längd | 10,05 m |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Mönsterstorlek | 26,5 cm |
| EAN-nr | 7320094036901 |


